Մեծ Բրիտանիան այլևս ԱՄՆ-ի հետ չի փոխանակվում Կարիբյան ավազանում թմրանյութերի մաքսանենգության կասկածելի նավերի վերաբերյալ հետախուզական տվյալներով, քանի որ չի ցանկանում ներգրավվել ԱՄՆ ռազմական հարվածներում և այդ հարձակումները համարում է անօրինական, CNN-ին հայտնել են իրավիճակին ծանոթ աղբյուրները։
Մեծ Բրիտանիայի որոշումը նշանակալի խզում է իր ամենամոտ դաշնակցի և հետախուզական տվյալների փոխանակման գործընկերոջ հետ և ընդգծում է Լատինական Ամերիկայում ԱՄՆ ռազմական արշավի օրինականության վերաբերյալ աճող կասկածամտությունը։
Տարիներ շարունակ Մեծ Բրիտանիան, որը վերահսկում է Կարիբյան ավազանում գտնվող մի քանի տարածքներ, որտեղ տեղակայված են հետախուզական ստորաբաժանումներ, օգնել է ԱՄՆ-ին նույնականացնել թմրանյութեր տեղափոխելու մեջ կասկածվող նավերը, որպեսզի ԱՄՆ ափային պահպանությունը կարողանա դրանք կանգնեցնել, ասել են աղբյուրները։
Սա նշանակում էր, որ նավերը կկանգնեցվեին, կնստեին, անձնակազմը կկալանավորվեր, իսկ թմրանյութերը կբռնագրավվեին։ Հետախուզական տվյալները սովորաբար փոխանցվում էին Ֆլորիդայում տեղակայված Հարավային համատեղ միջգերատեսչական աշխատանքային խմբին, որը բաղկացած էր մի քանի գործընկեր երկրների ներկայացուցիչներից և աշխատում էր թմրանյութերի ապօրինի առևտրի դեմ պայքարի ուղղությամբ։
Սակայն, սեպտեմբերին ԱՄՆ-ի կողմից նավակների վրա մահացու հարվածներ հասցնելուց կարճ ժամանակ անց, Մեծ Բրիտանիայում մտահոգություններ առաջացան, որ ԱՄՆ-ն կարող է օգտագործել բրիտանացիների կողմից տրամադրված հետախուզական տվյալները՝ թիրախներ ընտրելու համար: Աղբյուրները հայտնում են, որ բրիտանացի պաշտոնյաները կարծում են, որ ԱՄՆ ռազմական հարվածները, որոնց հետևանքով զոհվել է 76 մարդ, խախտում են միջազգային իրավունքը: Նրանք ասել են, որ հետախուզական դադարը սկսվել է ավելի քան մեկ ամիս առաջ։
Անցյալ ամիս ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար Վոլկեր Թյուրքը հայտարարեց, որ հարվածները խախտում են միջազգային իրավունքը և կազմում են «դատական սպանություններ»: Մեծ Բրիտանիան համաձայն է այս գնահատականի հետ, CNN-ին հայտնել են աղբյուրները:

The United Kingdom (UK) is no longer sharing intelligence with the US about suspected drug trafficking vessels in the Caribbean because it does not want to be complicit in US military strikes and believes the attacks are illegal, sources familiar with the matter told CNN, the latter reports.
The UK’s decision marks a significant break from its closest ally and intelligence sharing partner and underscores the growing skepticism over the legality of the US military’s campaign around Latin America.
For years, the UK, which controls a number of territories in the Caribbean where it bases intelligence assets, has helped the US locate vessels suspected of carrying drugs so that the US Coast Guard could interdict them, the sources said. That meant the ships would be stopped, boarded, its crew detained, and drugs seized.
The intelligence was typically sent to Joint Interagency Task Force South, a task force stationed in Florida that includes representatives from a number of partner nations and works to reduce the illicit drug trade.
But shortly after the US began launching lethal strikes against the boats in September, however, the UK grew concerned that the US might use intelligence provided by the British to select targets. British officials believe the US military strikes, which have killed 76 people, violate international law, the sources said. The intelligence pause began over a month ago, they said.
The UN’s human rights chief, Volker Turk, said last month that the strikes violate international law and amount to “extrajudicial killing.” The UK agrees with that assessment, the sources told CNN.