ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի 23-րդ աշնանային նստաշրջանի շրջանակում Ստամբուլում նոյեմբերի 18-ին կայացել է երկկողմ հանդիպում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի խորհրդարանական պատվիրակությունների միջեւ:
ԱԺ–ից NEWS.am–ին հայտնում են, որ այն տեղի է ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի խորհրդարանների նախագահների միջեւ հոկտեմբերի 21-ին Ժնեւում կայացած քննարկումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածության հիման վրա:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն ընդգծել են Վաշինգտոնի գագաթնաժողովի դրական դերը եւ կարծիքներ են փոխանակել ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության ամրապնդմանն ուղղված հաջորդ քայլերի, ինչպես նաեւ գործընթացին՝ երկու երկրներում խորհրդարանական աջակցության կարեւորության վերաբերյալ:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ երկու երկրների միջեւ վստահության ամրապնդման միջոցառումների իրականացման գործում խորհրդարանների դերին: Երկուստեք շեշտվել է միջազգային կազմակերպություններում խորհրդարանականների միջեւ կառուցողական երկխոսության կարեւորությունը:

A bilateral meeting took place between the parliamentary delegations of Armenia and Azerbaijan Tuesday, on the margins of the 23rd Autumn Meeting of the OSCE Parliamentary Assembly in Istanbul, Turkey.
The meeting was held following the agreement reached between the speakers of the parliaments of Armenia and Azerbaijan during the discussions on October 21 in Geneva, Switzerland, the National Assembly of Armenia informs Armenian News-NEWS.am.
During the meeting, the positive role of the Washington Summit was noted, and the parties exchanged views on the agreements achieved, the next steps toward strengthening peace between Armenia and Azerbaijan, and the importance of the parliamentary support for this process in both countries.
The role of parliaments in implementing confidence-building measures between Armenia and Azerbaijan was touched upon, too. In this connection, the parties underscored the maintaining of constructive dialogue between parliamentarians within international organizations.