«Սա մեր պատմության ամենադժվարին պահերից մեկն է»,- Ուկրաինայի ժողովրդին ուղղված տեսաուղերձում հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին, հաղորդում է УНИАН գործակալությունը։
«Ուկրաինայի վրա ճնշումն այժմ ամենածանրերից մեկն է։ Ուկրաինան այժմ կարող է շատ դժվարին ընտրության առաջ կանգնել. կամ արժանապատվության կորուստ, կամ հիմնական գործընկերոջը կորցնելու ռիսկ։ Կամ դժվարին 28 կետեր, կամ չափազանց ծանր ձմեռ, իսկ ամենադժվարինը՝ հետագա ռիսկեր։ Կյանք առանց ազատության, արժանապատվության և արդարադատության, և որ մենք վստահենք նրան, ով արդեն երկու անգամ հարձակվել է»,- նշել է նա։
Սակայն Զելենսկին նշել է, որ իր պատասխանն արդեն տվել է իր երդմնակալության ժամանակ, երբ խոստացել է «պաշտպանել Ուկրաինայի ինքնիշխանությունն ու անկախությունը իր բոլոր գործողություններով, պահպանել քաղաքացիների իրավունքներն ու ազատությունները և պահպանել Ուկրաինայի Սահմանադրությունն ու օրենքները»։

"Now is one of the hardest moments in our history." President of the country Volodymyr Zelensky stated this in a video address to the people of Ukraine, UNIAN reports.
"Now the pressure on Ukraine is one of the heaviest. Now Ukraine may find itself facing a very difficult choice: either the loss of dignity, or the risk of losing a key partner. Either difficult 28 points, or an extremely hard winter, the hardest, and further risks. A life without freedom, dignity and justice, and for us to believe the one who has already attacked twice," he said.
However, Zelensky noted that he had already given the answer during his inauguration, when he pledged “with all my actions to protect the sovereignty and independence of Ukraine, to defend the rights and freedoms of citizens, to comply with the Constitution and laws of Ukraine.”