Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը բխում է նաև մեր շահերից։ Այս մասին դեկտեմբերի 2-ին Հայաստան-ԵՄ Գործընկերության խորհրդի 6-րդ նիստի արդյունքներով կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Կայա Կալլասը։
«Կարևոր է նաև Հայաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորումը։ Սա կարևոր է այս երկրների ժողովուրդների փոխկապակցվածության և բարեկեցության համար։ Մենք քննարկում ենք, թե կոնկրետ ինչ կարող ենք անել։
Կարևոր է հանդիպումներ անցկացնել բոլոր գործընկերների հետ և բարձրացնել բոլոր հարցերը: Մենք տարածաշրջանային ֆորումներ անցկացրինք տարածաշրջանի երկրների ներկայացուցիչների հետ՝ կոնկրետ քայլեր քննարկելու համար: Հաճախ փոքր մանրամասները կարևոր են: Օրինակ՝ անցակետերի բացումը, կապի ապահովումը, էներգետիկ ենթակառուցվածքները և այլն», - ասել է Կալասը:

Normalizing of relations between Armenia and Azerbaijan is in the interest of the European Union (EU) as well. The EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, Kaja Kallas, stated this during a press briefing Tuesday after the sixth meeting of the EU-Armenia Partnership Council, in Brussels.
It is also important to normalize relations between Armenia, Azerbaijan, and Turkey. This is important for connectivity and well-being of the peoples of these countries. The EU is discussing what exactly it can do, Kallas added.
It is important to hold meetings with all partners and raise all issues. The EU held regional forums with representatives of the countries of the region to discuss concrete steps. Often small details matter. For example, the opening of border checkpoints, ensuring connectivity, energy infrastructure, and so on, said the EU foreign policy chief.