Ռուսաստանը քննարկում է Ադրբեջանի միջոցով Հայաստան առաքվող ապրանքների տեսականին ընդլայնելու հնարավորությունը։ Այս մասին «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Հացահատիկից բացի, քննարկվում են պարարտանյութերի մատակարարումները, ինչպես նաև Հայաստանից Ռուսաստան բեռների հետադարձ բեռնափոխադրման կազմակերպումը։
«Կարևոր իրադարձություն է տեղի ունեցել, մենք սա իսկապես էական ենք համարում. ռուսական հացահատիկով բեռնված առաջին գնացքն անցել է Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով դեպի Հայաստան։ Այսինքն՝ ավելի քան 30 տարվա ընթացքում առաջին անգամ և Հայաստանի ու Ադրբեջանի անկախ գոյության ժամանակաշրջանում առաջին անգամ հացահատիկով բեռնված առաջին գնացքն է անցել», - ասել է նա։
Ինչպես հստակեցրել է փոխվարչապետը, ներկայումս մշակվում է այս տրանսպորտային միջանցքն այլ տեսակի բեռների, այդ թվում՝ հանքային պարարտանյութերի փոխադրման համար օգտագործելու հնարավորությունը։
Բացի այդ, Օվերչուկը հիշեցրել է, որ վերջերս Ադրբեջանից Հայաստան է ուղարկվել նավթամթերքով բեռնված երկաթուղային շարժակազմ։ Զուգահեռաբար Մոսկվան և Երևանը քննարկում են հակառակ ուղղությամբ՝ Հայաստանից Ռուսաստան Ադրբեջանի տարածքով տարանցիկ փոխադրումների կազմակերպման հեռանկարը։
Փոխվարչապետի խոսքով՝ նման քայլերը դեռ վերջերս քիչ հավանական էին թվում, սակայն այժմ դրանք սկսում են գործնական բովանդակություն ստանալ։

Russia is considering the possibility of expanding the range of its goods being delivered to Armenia via Azerbaijan, Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk announced on the air of Russia 24 television.
In addition to grain, fertilizer supplies are being discussed, as well as the carrying out of return cargo transportation from Armenia to Russia.
“An important event has taken place, we consider this to be truly significant: the first train loaded with Russian grain has passed through the territory of Azerbaijan and Georgia to Armenia. That is, for the first time in more than 30 years and for the first time during the independent existence of Armenia and Azerbaijan, the first train loaded with grain has passed,” Overchuk said.
As the Russian deputy premier clarified, the possibility of using this transport corridor for the transportation of other types of cargo, including mineral fertilizers, is currently being developed.
In addition, Overchuk recalled that a train loaded with oil products was recently sent from Azerbaijan to Armenia. In parallel, Moscow and Yerevan are discussing the prospect of carrying out transit transportation in the opposite direction, from Armenia to Russia, via the territory of Azerbaijan.
According to the Russian deputy PM, such plans seemed unlikely until recently, but now they are beginning to take on practical content.