Իրանում ՀՀ դեսպանությունը շարունակում է աշխատել արտակարգ ռեժիմով: Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԱԳՆ–ն։
Հայտարարությունում, մասնավորապես, ասվում է. «Դեսպանության աջակցությամբ մարտի 9-ին Հայաստան է վերադարձել ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող երկրորդ անձը:
ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպանությունն ամեն օր միջինում ստանում է շուրջ 20-25 զանգ, որոնք հիմնականում վերաբերում են Հայաստան-Իրան սահմանը հատելու հնարավորությանը։ Իրանից Հայաստան և Հայաստանից Իրան սահմանային անցումներն իրականացվել են բնականոն ռեժիմով։
Կապի սահմանափակումների պատճառով Իրանում Հայաստանի դեսպանությունը շարունակաբար օժանդակում է այնտեղ գտնվող հայերին վերաբերող տեղեկությունների փոխանցմանը նրանց հարազատներին։
Իրանում զարգացումների հետևանքով զոհվածների շրջանում ՀՀ քաղաքացիներ լինելու վերաբերյալ տեղեկություններ չկան:
Դեսպանությանն են շարունակում դիմել նաև օտարերկրյա քաղաքացիներ՝ Հայաստանի Հանրապետություն մուտքի հնարավորությունների վերաբերյալ տեղեկատվություն ստանալու նպատակով։ Նրանց տրամադրվում են համապատասխան պարզաբանումներ և անհրաժեշտ ուղղորդումներ։
Միևնույն ժամանակ, դեսպանությունը շարունակում է անհրաժեշտ օժանդակություն ցուցաբերել Իրանում հավատարմագրված մի շարք դիվանագիտական ներկայացուցչությունների դիվանագետներին և վերջիններիս ընտանիքների անդամներին՝ նրանց Հայաստանի տարածքով վերադարձը դյուրացնելու գործում։

The Armenian embassy in Iran continues to work in an emergency mode, announced Ani Badalyan, spokesperson for the Ministry of Foreign Affairs (MFA) of Armenia.
Badalyan added that with the assistance of the Armenian embassy in Iran, a second Armenian national returned to Armenia from Iran on Monday.
As per Badalyan, the Armenian embassy in Iran receives an average of about 20-25 calls every day, mainly concerning the possibility of crossing the Armenia-Iran border. Border crossings between the two countries were carried out in a normal mode.
Due to communication restrictions, the Armenian embassy in Iran is continuously assisting in the transfer of information about Armenians in Iran to their relatives.
There is no information about whether there are any Armenian nationals among the casualties due to the developments in Iran.
Foreign citizens also continue to apply to the Armenian embassy in Iran to receive information about the possibilities of entering Armenia. They are provided with appropriate clarifications and necessary referrals.
At the same time, the Armenian embassy in Iran continues to provide necessary assistance to diplomats from a number of diplomatic missions accredited in Iran and their family members in facilitating their return to their countries through the territory of Armenia, added the spokesperson for the Armenian MFA.