Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը հրաժարվում է ռազմանավեր ուղարկել Հորմուզի նեղուցում նավագնացությունը վերականգնելու համար՝ չնայած ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի խնդրանքին։ Այս մասին հայտնում է The Daily Telegraph թերթը։
Ըստ պարբերականի՝ այն փաստը, որ Սթարմերը մերժել է Թրամփի խնդրանքը, կարող է է՛լ ավելի վատթարացնել երկու առաջնորդների հարաբերությունները։ Սպիտակ տան ղեկավարն արդեն իսկ դժգոհություն էր հայտնել այն կապակցությամբ, որ Լոնդոնը թույլ չի տվել օգտագործել իր ռազմաբազաները՝ Իրանի ուղղությամբ առաջին հարվածը հասցնելու համար։
Մարտի 15-ին The Sunday Times թերթը, հղում անելով իր աղբյուրին, հայտնել էր, որ Միացյալ Թագավորության պաշտպանության նախարարությունը ուսումնասիրում է Հորմուզի նեղուցում ական որոնող անօդաչու սարքեր ուղարկելու հնարավորությունը։ Թագավորության էներգետիկ անվտանգության և ածխածնային չեզոքության նախարար Էդ Միլիբենդը Sky News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հաստատել է, որ նման տարբերակը քննարկվում է։

Prime Minister Keir Starmer has declined to send UK warships to restore shipping in the Strait of Hormuz, despite the request of US President Donald Trump, reports The Telegraph.
According to the daily, the fact that Starmer turned down Trump's request could further worsen relations between the two leaders. The US president had already expressed dissatisfaction with the fact that London did not allow the use of its military bases to launch a first strike against Iran.
The Sunday Times, citing its source, on Sunday reported that the UK Ministry of Defense is studying the possibility of sending mine-hunting drones to the Strait of Hormuz. The UK Secretary of State for Energy Security and Net Zero, Ed Miliband, confirmed in an interview with Sky News that such an option is being considered.