Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը քննադատել է Իրանի վրա ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարձակումը՝ այդ գործողություններն անվանելով միջազգային իրավունքի խախտում։
«Մեր արտաքին քաղաքականությունն առավել համոզիչ չի դառնա, եթե մենք միջազգային իրավունքի խախտումը չանվանենք միջազգային իրավունքի խախտում»,- հայտարարել է պետության ղեկավարը՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության վերականգնման 75-ամյակին նվիրված միջոցառման ժամանակ։
«Այս պատերազմը հակասում է միջազգային իրավունքի նորմերին. դրանում դժվար թե կասկածներ լինեն»,- ասել է Շտայնմայերը։ Դրանով իսկ նախագահը զբաղեցրել է այլ դիրքորոշում, քան Գերմանիայի կառավարությունը, որը դեռևս խուսափում է միջազգային տեսանկյունից գնահատական տալ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարվածներին: Կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը միայն խոստովանել է, որ Իրանի վրա հարձակումը Գերմանիայի իշխանություններին կանգնեցրել է դիլեմայի առաջ:

German President Frank-Walter Steinmeier has criticized the U.S. and Israeli attack on Iran, calling their actions a violation of international law.
"Our foreign policy will not be more credible if we refuse to call a violation of international law a violation of international law," the head of state said at an event marking the 75th anniversary of the restoration of Germany's Foreign Ministry following World War II.
"This war contravenes the norms of international law — there is hardly any doubt about that," Steinmeier stated. In doing so, the president staked out a position at odds with the German government, which has so far avoided offering a legal assessment of the U.S. and Israeli strikes. Chancellor Friedrich Merz has only acknowledged that the attack on Iran has placed the German authorities in a difficult dilemma.