Թեհրանի որոշումների կայացման շրջանակներն ամփոփում են մի շարք զեկույցներ, որոնք վկայում են այն մասին, որ ԱՄԷ-ն նշանակալի դեր է խաղացել ինչպես պատերազմի մեկնարկի, այնպես էլ դրա շարունակման հարցում։ Այս կապակցությամբ մտադիր են վերջ դնել այդ երկրի նկատմամբ շաբաթներ տևած զսպվածությանը, գրում է Pars Today-ը։
Ինչպես նշում է լրատվամիջոցը, բազմաթիվ տեղեկություններ կան այն մասին, որ բացի ԱՄԷ-ի տարածքում գտնվող ԱՄՆ բանակի զորանոցներից և մասնագիտացված բազաներից (որոնք հարվածների են ենթարկվել Իրանի պաշտպանական գործողությունների ընթացքում) էմիրաթական կողմը Միացյալ Նահանգներին է տրամադրել նաև իր առանձին ավիաբազաները՝ Իրանի դեմ հարձակումներում օգտագործելու համար։
«Որոշ վերլուծաբաններ կարծում են, որ ԱՄԷ-ն Իսրայելի հենակետն է տարածաշրջանում, և որ Օմանի ու որոշ այլ երկրների դեմ «օտար դրոշի ներքո» իրականացված մի շարք գործողություններ իրականացվել են հենց այս երկրի կողմից»։
Իրանի հակառակորդների հետ ԱՄԷ-ի համագործակցության այլ ձևերի թվում նշվում է նաև նրանց թիրախների բանկի համալրումը՝ օգտագործելով այդ երկրի տարածքում ստեղծված արհեստական բանականության ենթակառուցվածքները։
Բացի այդ, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ իրանական մոտորանավակները և մասնավոր նավերը, ինչպես նաև մեր առափնյա որոշ հատվածները հարվածների են ենթարկվել հենց այդ շեյխության տարածքներից, ապա Իրանի կոշտ պատասխանը «ճանապարհին է», - նշում է իրանական լրատվամիջոցը։

Decision-making circles in Tehran are reviewing a number of reports indicating that the UAE played a significant role both in the outbreak and continuation of the war, and therefore intend to end weeks of restraint toward the country, Pars Today reports.
According to the outlet, there are also numerous reports that, in addition to US barracks and specialized military bases in the UAE that were targeted during Iran’s defensive actions, the Emirati side provided the United States with certain airbases for use in attacks against Iran.
“Some analysts believe that the UAE serves as a foothold for Israel in the region and that a number of false-flag operations against Oman and some other countries were carried out by this state.
Among other forms of cooperation between the UAE and Iran’s adversaries is the expansion of their target bank using artificial intelligence infrastructure created in the country.
Moreover, given that Iranian boats and private vessels, as well as parts of our coastline, were struck from areas of this sheikhdom, a tough response from Iran is imminent,” the Iranian media outlet notes.