Մերձավորարևելյան հակամարտության պատճառով արաբական երկրները կարող են գրեթե 200 մլրդ դոլար կորցնել, ինչը լուրջ հարված կհասցնի տարածաշրջանի տնտեսական աճին։ Այս մասին հայտնել է Bloomberg գործակալությունը՝ հղում անելով ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) զեկույցին։
«Մերձավոր Արևելքում ռազմական էսկալացիայի կարճատև դրսևորումը կարող է խորը և լայնամասշտաբ սոցիալ-տնտեսական հետևանքների հանգեցնել բոլոր արաբական պետությունների համար»,- կարծում են փորձագետները։ Նրանց գնահատմամբ՝ տարածաշրջանում գործազրկության մակարդակը կարող է աճել մինչև չորս տոկոսային կետով, ինչը կհանգեցնի շուրջ 3,6 մլն աշխատատեղի կորստի և մոտ 4 մլն մարդու աղքատացման։
Ծոցի արաբական պետությունների համագործակցության խորհրդի (ԾԱՊՀԽ) երկրները՝ Բահրեյնը, Կատարը, Քուվեյթը, ԱՄԷ-ն, Օմանը և Սաուդյան Արաբիան, ըստ հաշվարկների, կկորցնեն ՀՆԱ-ի ավելի քան 5,2%-ը։

Арабские страны могут потерять почти $200 млрд из-за ближневосточного конфликта, что нанесет серьезный удар по экономическому росту в регионе. Об этом сообщило агентство Bloomberg со ссылкой на отчет Программы развития ООН (ПРООН).
«Кратковременная военная эскалация на Ближнем Востоке может привести к глубоким и широкомасштабным социально-экономическим последствиям для всех арабских государствж, - полагают эксперты. Уровень безработицы в регионе может вырасти, по их оценке, на целых четыре процентных пункта, что приведет к потере около 3,6 млн рабочих мест и обнищанию около 4 млн человек.
Страны Совета сотрудничества арабских государств Персидского залива (ССАГПЗ) - Бахрейн, Катар, Кувейт, ОАЭ, Оман и Саудовская Аравия - потеряют, согласно их расчетам, более 5,2% ВВП.