Այսօրվա լսումներին հրավիրված են եղել նաև Հայ Առաքելական եկեղեցու ներկայացուցիչները։ Հոգևորականները չեն եկել, սակայն մեզ նամակ են հղել։ Այս մասին ապրիլի 2-ին «Պետության և Հայ Առաքելական եկեղեցու հարաբերությունների ներկա վիճակի մասին» Ազգային ժողովի հայտարարության նախագիծը քննարկելու նպատակով կազմակերպված խորհրդարանական լսումների ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության անդամ, ընդդիմադիր պատգամավոր Հայկ Մամիջանյանը։
Նշենք, որ հայտարարության տվյալ նախագիծը պատրաստվել է խորհրդարանական «Պատիվ ունեմ» խմբակցության կողմից, որը փաստացի ներկայացված է միայն «Հայաստանի Հանրապետական» կուսակցությամբ։
Մամիջանյանն ընթերցել է վերոնշյալ նամակը. «Ափսոսում ենք, որ Ավագ հինգշաբթիին նվիրված եկեղեցական միջոցառումների պատճառով հոգևորականության ներկայացուցիչների մասնակցությունն այս լսումներին հնարավոր չէ։ Միևնույն ժամանակ, մենք ողջունում ենք լսումների անցկացումը, որը միտված է գնահատելու պետության կյանքում ՀԱՍԵ դերակատարությունը և ընդգծելու ՀՀ Սահմանադրության և միջազգային պարտավորությունների շրջանակներում իշխանությունների կողմից Եկեղեցու ներքին ինքնավարությանը չմիջամտելու անհրաժեշտությունը», - ասված է նամակում։

На сегодняшние слушания были приглашены и представители Армянской апостольской церкви. Священнослужители не пришли, однако направили нам письмо. Об этом в ходе парламентских слушаний, организованных с целью обсудить проект заявления Национального Собрания «О нынешнем состоянии отношений государства и Армянской апостольской церкви» заявил 2 апреля член Республиканской партии Армении, оппозиционный депутат Айк Мамиджанян.
Отметим, что данный проект заявления подготовлен парламентской фракцией «Честь имею», представленной на деле одной лишь Республиканской партией Армении.
Мамиджанян зачитал вышеупомянутое письмо. «Сожалеем, что в связи с церковными мероприятиями, приуроченными к Великому четвергу, участие представителей духовенства в этих слушаниях окажется невозможным. Вместе с тем мы приветствуем проведение слушаний. Власти не должны вмешиваться во внутреннюю автономию церкви», - говорится в нем.