Հնարավոր չէ միանշանակ ասել, թե Ֆրանսիայի հայ համայնքն ում է ընտրելու առաջիկա նախագահական ընտրություններում: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Ռոն Ալպի տարածաշրջանային պատգամավոր Հիլդա Չոբոյանը:
«Հայ համայնքն արդեն իսկ կանխորոշված թեկնածուներ ունի, ինչպես ֆրանսիացիները: Այսինքն, հայ համայնքի քաղաքացիական իրականությունը չի տարբերվում ֆրանսիական հասարակության իրականությունից: Թե աջ քվեարկողներ կան` Նիկոլա Սարկոզիի օգտին, թե ձախ քվեարկողներ` Ֆրանսուա Օլանդին: Եւ կա շատ փոքր մի հատված, որ անորոշ կեցվածք ունի, որը կարող է վերջին օրվա տրամադրությամբ քվեարկել: Հնարավոր չէ տոկոսներ նշել: Իսկապես սա շատ լուրջ խնդիր է»,- նշեց ֆրանսահայ գործիչը:
Վերջինիս կարծիքով, ցեղասպանությունների ժխտման օրինագծից հետո կարծիք ձեւավորվեց, թե համայնքի ձայները կանցնեն Նիկոլա Սարկոզիին, եթե նախագահին հաջողվի իրականացնել ցեղսպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը: «Սա լուրջ չէ, որովհետեւ հայ համայնքը արդեն հստակ դիրքորոշում ունի` աջ կամ ձախ»,- նկատեց Չոբոյանը:
Հարցին, հնարավո՞ր է, որ Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհրդում ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը հակասահմանադրական ճանաչելուց հետո լինեն հայեր, որ քվեարկեն Սարկոզիի օգտին, Հիլդա Չոբոյանը պատասխանեց. «Հայեր կան, որ Սարկոզիին պիտի քվեարկեին այս կամ այն պատճառով, այսինքն որպես քաղաքացի իրենց վերաբերմունքը արտահայտեին: Եթե օրինագիծն ընդունվի եւ Սարկոզիին հաջողվի վավերացնել օրենքը, այդ պարագայում հնարավոր է, որ համայնքի անորոշ հատվածը նրա օգտին քվեարկի` գումարվելով իր օգտին քվեարկողներին»:

PARIS. – It is impossible to unequivocally say who France’s Armenian community will choose in the upcoming presidential elections in the country, Rhône-Alpes regional MP Hilda Tchoboian told Armenian News-NEWS.am.
“The Armenian community, just like the French, already has predetermined candidates. And there is a very small segment which is uncertain, and it could vote according to its mood on the last day. It is impossible to give percentages,” the French Armenian politician noted.
In her view, an opinion was formed, after the bill that criminalizes the denial of genocides—including the Armenian Genocide—, that the French Armenian community’s votes would go to President Nicolas Sarkozy, if the latter is able to carry out the bill. “This is not serious, since the Armenian community—whether right or left—already has a clear position,” Tchoboian argued.
“There are Armenians who will vote for Sarkozy for a given reason. If the bill is passed and Sarkozy is able to ratify the law, the community’s uncertain segment could vote in his favor, [and thus] will add to those who [already] will vote for him,” Hilda Tchoboian concluded.