Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ԱՄՆ կատարելիք այցի ընթացքում նախատատեսված չէ հանդիպում Ամերիկայի հրեական կազմակերպությունների հետ հանդիպում։ Այս մասին տեղեկացնում է թուրքական Dunyabulteni կայքէջը։
Դեկտեմբերի 6-8-ը Թուրքիայի վարչապետը կլինի ԱՄՆ-ում։ Վերջինս ԱՄՆ կմեկնի մեծ պատվիրակությամբ։ ԱՄՆ-ից հետո Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը եւս երկօրյա այցով կմեկնի Մեքսիկա՝ հանդիպելու Մեքսիկայի նախագահ Ֆելիպե Կալդերոնի հետ։
Էրդողանի ԱՄՆ այցի ծրագրի ամենահետաքրքիր հանգամանքը այն է, որ այցի ընթացքում նախատեսված չէ հանդիպում հրեական կազմակերպությունների հետ։ Սրանով խախտվեց Թուրգութ Օզալից սկսած ավանդույթը։ Օզալից սկսած բոլոր թուրք վարչապետերը եւ նախագահները՝ այցելելով ԱՄՆ, հանդիպում էին հրեական համայնքի ներկայացուցիչների հետ։
Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը ավելի վաղ մրցանակներ էր ստացել ԱՄՆ-ի հրեական կազմակերպություններից։
2009 թվականի սեպտեմբերին Նյու Յորքում կայացած G-20 գագաթնաժողովին մասնակցած Էրդողանը, հանդիպել էր հրեական հայտնի կազմակերպությունների հետ, սակայն հանդիպումը հարթ չէր անցել։ Էրդողանը մեղադրել էր իսրայելական իշխանություններին, որ նրանք խոչընդոտում են Գազայի շրջան մարդասիրական օգնություն ուղարկելուն։
Էրդողանի ԱՄՆ այցի ընթացում հրեական համայնքի ներկայացուցիչների հետ չհանդիպելու նախաձեռնությունը պատկանում է թուրքական իշխանություններին։
Հրեական համայնքը ԱՄՆ-ում հակազդում էր ԱՄՆ-ի հայկական լոբբիին՝ կանխարգելելով հակաթուրքական նախաձեռնությունները։ Հրեաները նման քաղաքականություն իրականացնելով՝ ցանկանում էին Թուրքիային իրենց կողքին տեսնեին եւ այդ հարցում զգալի արդյունքներ ունեցան։ Սակայն վերջերս սկսված Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորումով՝ ԱՄՆ-ի հրեական լոբբիի կարիքը այլեւս չի լինի։
Էրդողանի ԱՄՆ այցի ծրագրում հրեական կազմակերպությունների հետ չհանդիպելը նշանակում է Միջին Արեւելքում նոր քաղաքական իրավիճակ։
NEWS.am-ը հիշեցնում է, որ Իսրայել-Թուրքիա հարաբերությունները լարվեցին 2008 թվականի դեկտեմբերի վերջից, երբ իսրայելական ուժերը 22 օր շարունակ ռմբահարում էին պաղեստինյան տարածքները: Իսկ լարվածության գագաթնակետը եղավ Դավոսում Էրդողան-Պերես երկխոսության ժամանակ: Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, մեղադրելով Իսրայելին՝ խաղաղ բնակչության կոտորածի մեջ, հրապարակայնորեն լքեց համաժողովի սրահը:
Թուրքիան հոկտեմբերին հայտարարեց, որ չեղյալ է համարում «Անատոլիական արծիվ» զորավարժությանը Իսրայելի մասնակցությունը:
Թուրքիայում Իսրայելի դեսպանը փորձեց իրավիճակը մեղմելու նպատակով շրջել երկրի նահանգներով, սակայն ամենուր նրան դիմավորում էին բողոքներով եւ վիրավորանքներով:
Թուրքիան չեղյալ համարեց իսրայելական անօդաչու ինքնաթիռների գնման համաձայնագիրը:
Լարված թուրք-իսրայելական հարաբերությունները մեղմելու համար այս տարվա նոյեմբերի երկրորդ կեսին Թուրքիա ժամանեց Իսրայելի առեւտրի նախարարը։ Չնայած վերջինիս Թուրքիայի հասցեին արված գեղեցիկ խոսքերին՝ դեռեւս շարունակվում է լարվածությունը։
Իսկ իսրայելական Jerusalem Post-ում հրապարակված նյութում՝ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին համարում են Ուսամա Բեն Լադենից ավելի վտանգավոր։

В рамках визита премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в США не запланированы его встречи с представителями еврейских организаций Америки. Об этом сообщает турецкий портал Dunyabulteni. 6-8 декабря Эрдоган во главе большой делегации посетит США, а затем с двухдневным визитом побывает в Мексике, где проведет встречу с президентом этой страны Фелипе Калдерони.
Портал называет примечательным тот факт, что в рамках визита не запланированы встречи с представителями еврейских организаций Америки, поскольку этим нарушается традиция, заложенная Тургутом Озалом. Именно начиная с Озала все президенты и премьер-министры Турции, посещая США встречались с представители еврейских организаций. Также заслуживает внимания тот факт, что Эрдоган ранее получал премию от еврейских организаций США. В сентябре 2009 года в Нью-Йорке в рамках саммита G-20 Эрдоган встречался с представителями еврейских организаций, однако встреча не прошла гладко. Турецкий премьер обвинил власти Израиля в том, что они препятствуют доставке гуманитарных грузов в сектор Газа.
Инициатива не проводить встречу с представителями еврейских организаций Америки принадлежит турецкой стороне.
Еврейское лобби в США противостоит армянскому лобби, пытаясь любыми способами проваливать антитурецкие инициативы армян. Осуществляя подобную политику, евреи хотели видеть рядом с собой Турцию и имели ощутимые достижения в этом направлении. Однако, после налаживания отношений Армения-Турция необходимость в услугах еврейского лобби отпадет. Отмена встречи с представителями еврейского лобби в США означает новую политическую ситуацию на Ближнем Востоке, резюмирует издание.
Новости Армении- NEWS.am напоминают, что взаимоотношения Израиль-Турция начали накалятся в конце декабря 2008 года, когда израильские силы в течение 22 дней бомбили территории Палестины. Пиком накала страстей между двумя странами стал диалог Эрдоган-Перес в Давосе. Турецкий премьер обвинил Израиль в истреблении мирного населения и покинул саммит G-20.
В октябре Турция отменила учения «Анатолийский орел» с участием Израиля.
Посол Израиля в Турции с целю смягчения ситуации предпринял турне по регионам Турции, однако везде его встречали с акциями протеста и оскорблениями.
Турция объявила от отказе закупать беспилотные самолеты израильского производства.
А израильское издание Jerusalem Post поместило статью, в котором Реджеп Тайип Эрдоган называется более опасным чем Усама Бен Ладен.