Թուրքիայի Սեւծովյան շրջանում գտնվող Օրդու քաղաքում գտնվող պատմական հայկական եւ հունական տների վերանորոգման աշխատանքներն առանց դադարի շարունակվում են։
Թուրքական IHA լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ Օրդուի նահանգապետ Օրհան Դուզգյունը նշել է թե մշակույթի եւ բնական հարստությունների պահպանման խորհուրդի հավանությամբ իրականացվող աշխատանքների ընթացքում խիստ ուշադրություն է դարձվում, որ վերականգնվող տները կրեն հին տեսքն ու ճարտարապետական առանձնհատկությունները։
«Շենքերի վերականգնման հետ միաժամանակ իրականացվում է ճանապարհների բարեկարգում։  Ճանապարհները եւս նախկինի պես կլինեն սալիկներով։ Մենեքշեի փողոցում այդ աշխատանքներն արդեն ավարտվել են եւ դրանք տեղափոխվել են Սըթքըջանի պողոտա»-նշել է նահանգապետը։
Մինչեւ հոկտեմբերի 15-ը կավարտվի 13 պատմական տների վերականգնումը եւ հաջորդ փուլի համար տենդեր կհայտարարվի եւ կիրականավի եւս 15 պատմական տների վերականգնում։

В турецком городе Орду в районе Черного моря продолжаются работы по реставрации исторических армянских и греческих домов.
Как передает турецкое агентство IHA, губернатор Орду Орхан Дузгюн отметил, что в ходе работ, проводимых с одобрения совета по сохранению культурных и природных богатств, строго следят за тем, чтобы восстанавливаемые дома имели прежний вид и архитектурные особенности.
«Одновременно с реставрацией зданий благоустраиваются дороги. Дороги тоже, как раньше, будут покрыты плиткой»,– отметил губернатор.
До 15 октября завершится реставрация 13 исторических домов, а для следующего этапа будет объявлен тендер и проведена реставрация еще 15 исторических домов.