Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մասնակցել է քաղաքապետարանի   աջակցությամբ եւ «Կիլիկյան Բարեսիրական Միության» հովանավորությամբ Երեւանի Նար-Դոսի անվան  թիվ 14 դպրոցում  սիրիահայ երեխաների համար, սիրիական  ծրագրով կազմավորված հիմնական հանրակրթական դպրոցի բացմանը:
Երեւանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, թե «Կիլիկյան»  դպրոցում կրթություն կստանան 1-9 րդ դասարանների սիրիահայ աշակերտներ, որոնց թիվն այսօր արդեն հասնում է 220-ի:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, վստահեցրել է, որ այսուհետ նույնպես քաղաքապետարանն անելու է հնարավորը, որպեսզի սիրիահայ ընտանիքները Երեւանում իրենց զգան հարմարավետ: «Այսօր արդեն ավելի քան 200 սիրիահայ երեխա կհաճախի նորաբաց այս դպրոցը: Քաղաքապետարանը առաջին իսկ օրից եղել է սիրիահայ ընտանիքների կողքին եւ շարունակելու է իր լիազորությունների շրջանակում օժանդակել այդ ընտանիքներին: Երեւանի ավագանու որոշմամբ մենք լուծեցինք նաեւ նախադպրոցական տարիքի սիրիահայ երեխաների կրթության խնդիրը, որի շրջանակում այսօր 58 երեխա արդեն իսկ անվճար հաճախում է մանկապարտեզ»,-նշել է քաղաքապետը:
Տարոն Մարգարյանը շրջել է դասասենյակներում, ծանոթացել երեխաների համար ստեղծված պայմաններին, զրուցել երեխաների եւ նրանց ծնողների հետ:

YEREVAN. – Armenian capital city Yerevan Mayor Taron Margaryan was on hand at the official opening of the “Cilician” Public School, with a Syrian program of study, which is set up for Syrian-Armenian children and within the confines of Yerevan’s School No. 14 named after Nar Dos.
Around 220 Syrian-Armenian students, from grades one to nine, will attend the “Cilician” Public School, Yerevan Municipality Information and Public Relations Department informs.
In his remarks, Margaryan assured that the Municipality will do everything possible so that Syrian-Armenian families may feel comfortable in Yerevan. “The Municipality was with the Syrian-Armenian families since the very first day and it will continue assisting these families. We also resolved the education issue of the preschool Syrian-Armenian children, and today 58 children already are attending kindergarten at no cost,” the Mayor noted.