Պետք է թույլ տալ, որ երեխաները ինչ-որ ձեւաչափով, մեկ տարի կապվեն կրթական համակարգի հետ, որից հետո կարող են նաեւ զորակոչվել: Այս մասին այսօր՝ մայիսի 5-ին հայտնել է Կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը՝ անդրադառնալով 18 տարին լրանալուց հետո բոլորին անխտիր բանակ զորակոչելու նախաձեռնությանը:
Նրա խոսքով, ներկայիս կարգը կրթական համակարգում բերում է որոշակի խնդիրների. «Պատկերացրեք նույն կուրսում 17 ուսանող ուսանող գնում է ծառայության, երեքը չեն գնում, որովհետեւ ընդունելության քննությունների ժամանակ կես միավորի տարբերություն է եղել: Բացի այդ լուրջ խնդիրներ ունենք կրթության ոլորտի վերաբերյալ: Պետք է թույլ տալ, որ երեխաները ինչ-որ ձեւաչափով, մեկ տարի կապվեն կրթական համակարգի հետ, որից հետո կարող են նաեւ զորակոչվել: Հիմա քննարկման գործընթացի մեջ ենք»,-ասաց նախարարը՝ հավելելով, որ նաեւ ռազմահայրենասիրական կրթության համալիր միջոցառումների կարիք կա:
«Ռազմահայրենասիրական կրթությունը միայն զենքի հետ վարվելը, ռազմական կրթությունը չէ: Եթե երեխաները կարողանան տարին գոնե մեկ անգամ խարույկի շուրջը համախմբվեն, որեւէ արշավի գնան, դա հայրենիքի հանդեպ գործնական սեր է առաջացնում:
Պետք է այնպես անենք, որ հասարակությունը, գոնե մինչեւ 32 տարեկան, ռազմական տարրական գիտելիքները ստանան. քաղպաշտպանություն, գունդ այցելություն, հասարակ հմտությունների ձեռքբերում»,-ընդգծել է նա:
Կամ պետք է ուսանողությունը չգնա, կամ գնա: Եթե գնում ենք այդ ճանապարհով եւ զորակոչում ենք 70-80 տոկոսը, ուրեմն սկզբունքը, թե ինչով է այդ 20 տոկոսն առանձնանալու մնացած 80 տոկոսից, ինձ համար գոնե հստակ չի:
Դիտարկմանը, որ զինվորական ծառայությունից հիմնականում կարողանում են խուսափել պաշտոնյաների ու հարուստների զավակները, որոնք դրսում սովորելու հնարավորություն ունեն, նախարարն արձագանքեց. ««Լույս» հիմնադրամով դրսում սովորելը զուտ ընդունակությունների հետ կապված խնդիր է: Հնարավոր չի, որ ոչ ընդունակ մարդը սովորի նման համալսարաններում: Եթե նայեք մեր համալսարանների զեղչերը, կտեսեք, որ մեր ուսանողների զգալի հատվածը ոչ ապահով ընտանիքներից է: Այսինքն տեսակետը, թե ուսանող են դառնում միայն ապահով ընտանիքի երեխաները, ճիշտ չէ:

Необходимо позволить, чтобы выпускники каким-то образом в течение года связались с образовательной системой, после чего могут и служить в армии. Об этом заявил журналистам 4 мая министр образования и науки Армении Левон Мкртчян, касаясь законодательной инициативы по отмене отсрочки от армии по учебе.
По его словам, нынешний порядок в образовательной сфере приводит к определенным проблемам. «Представьте 17 студентов одного курса служат в армии, а трое из них – нет, поскольку на экзамене имела место разница в полбалла. Кроме того, у нас серьезные проблемы относительно сферы образования», - признал Мкртчян, добавив, что есть также необходимость комплексных мероприятий по военно-патриотичному воспитанию. Студенты, согласно министру, или должны служить в армии или нет. «Если мы идем по этому пути и призываем в армию 70 – 80 процентов, то принцип, по которому остальные 20 процентов будут отделяться от остальных 80 процентов, для меня, по крайней мере, неясен», - отметил Левон Мкртчян.
В ответ на замечание о том, что от воинской службы освобождаются в основном дети должностных и богатых лиц, у которых есть возможность получать образование за рубежом, министр подчеркнул: «Возможность получения образования с помощью фонда «Луйс» связана лишь со способностями. Неспособный человек не может учиться в подобных университетах. Если посмотрите на скидки в наших университетах, увидите, что значительная часть наших студентов из необеспеченных семей. То есть точка зрения, что студентами становятся только дети из обеспеченных семей, неправильная», - подытожил Левон Мкртчян.