Ռուսաստանի պատվիրակությունը ՄԱԿ-ի ԳԱ-ում Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի ելույթի ժամանակ լքել է դահլիճը: Այս մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշեւիչը:
ՄԱԿ-ում ՌԴ-ի մշտական ներկայացուցիչ Վիտալի Չուրկինը հայտնել է, որ Սահակաշվիլիի ելույթը ռուսատյաց եւ հակաուղղափառ բնույթ է ունեցել: «Այս անգամ դա նույնիսկ ելույթ չէր, այլ անհեթեթ մտքերի հավաքածու, որոնք պարզապես հակառուսական չէին, այլ ռուսատյաց եւ հակաուղղափառ բնույթ ունեին: Ի երջանկություն վրաց ժողովրդի` մոտ է այդ մարդու քաղաքական գործունեության մայրամուտը, որի հոգեկան վիճակը մասնագիտական գնահատականի կարիք ունի», - ընդգծել է ՌԴ-ի մշտական ներկայացուցիչը, հաղորդում է «Ռոսբալտը»:
Սահակաշվիլին կանխագուշակել է «ԿԳԲ-ի նախկին գործակալ Վլադիմիր Պուտինի» մոտալուտ հեռացումը Կրեմլից, «Ռուսական կայսրության» վերջը, «Եվրասիական միություն» նախագծի տապալումը, դատապարտել է «վրացական տարածքների անեքսիան» ռուսների կողմից, բացատրել է, թե ինչու է Վրաստանը ճանաչել չերքեզների ցեղասպանությունը, նկարագրել է Վրաստանի ձեռքբերումներն իր կառավարման ընթացքում եւ ներողություն է խնդրել Վրաստանի այն քաղաքացիներից, որոնց կյանքը չի կարողացել բարելավել, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայնը»:
«Մի քանի տարի անց Վլադիմիր Պուտինը կհեռանա Կրեմլից, կանհետանա ռուսական քաղաքականությունից: Ռուսաստանի քաղաքացիները նրան կհիշեն` որպես հին ժամանակների ուրվական: Ոչ ոք չգիտի` կլինի այդ գործընթացը խաղաղ, թե բռնի, նրա հաջորդը ազգայնական կլինի, թե լիբերալ, սակայն կարեւորն այն է, որ Ռուսաստանը կդադարի կայսրություն լինելուց, այն կդառնա սովորական պետություն», - ասել է Սահակաշվիլին:

Делегация России покинула зал Генассамблеи ООН во время выступления президента Грузии Михаила Саакашвили. Об этом заявил официальный представитель МИД РФ Александр Лукашевич.
Как заявил постоянный представитель РФ при ООН Виталий Чуркин, выступление Саакашвили носило русофобский и антиправославный характер. «На этот раз это было даже не выступление, а набор бредовых измышлений, носивших не просто антироссийский, а русофобский и антиправославный характер. К счастью для грузинского народа, близок закат политической карьеры этого человека, чье психическое состояние требует профессиональной оценки», - подчеркнул постпред РФ, передает «Росбалт».
Президент Саакашвили предсказал скорый уход «бывшего агента КГБ Владимира Путина» из Кремля, конец «Российской империи», провал проекта под названием «Евразийский союз», осудил продолжающуюся «аннексию грузинских земель» российской стороной, объяснил, почему Грузия признала геноцид черкесов, описал достижения Грузии за время его правления и попросил прощения у тех граждан Грузии, жизнь которых не смог сделать лучше, передает «Голос Америки».
«Через несколько лет Владимир Путин уйдет из Кремля, исчезнет из российской политики. Российские граждане будут помнить его как призрак старых времен - времен коррупции и подавления. Никто не знает, будет ли этот процесс мирным или насильственным, будет ли его последователь националистом или либералом или тем и другим, но важно то, что Россия перестанет тогда быть империей, она станет нормальным государством», - говорил Саакашвили.