«Հայկական գարեջուր» ընկերությունը իրանական կողմի հետ համաձայնություն է ձեռք բերել մի քանի ապրանքների արտահանման մասին, մասնավորապես՝ ընկույզի եւ դիատոմիտի՝ զտող փոշի: Այս մասին հայ-իրանական բիզնես համաժողովի ժամանակ NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ընկերության տնօրեն Աշոտ Բաղդասարյանը:
«Մենք քաղաքական լավ հարաբերություններ ունենք, ինչ վերաբերում է տնտեսական հարաբերություններին՝ ահա արդեն 25 տարի է այդ ճանապարհը միակողմանի երթեւեկությամբ է: Այս հանդիպումը ուղղված է ստեղծված վիճակը փոխելուն, Հայաստանը ներմուծող երկրից նաեւ ակտիվ արտահանող երկրի վերափոխելուն: Դրան կնպաստի ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծումը: Մենք արդեն մի քանի ապրանքների, մասնավորապես ընկույզի եւ դիատոմիտի արտահանման համաձայնություն ենք ձեռք բերել: Մենք այն հիմա էլ ենք Իրան մատակարարում, սակայն առանձին ընկերությունների, որը գնային քաղաքականության տեսակետից մի շարք խնդիրներ է ստեղծում: Այդ պատճառով մենք առաջարկում ենք արտահանումը պաշտոնական մակարդակով կազմակերպել, ինչը կնպաստի այս ապրանքի մատակարարումների ծավալի բազմապատիկ ավելացմանը: Հարկ է նշել, որ դիատոմիտ են օգտագործում Եվրոպայի եւ ԵՏՄ-ի բոլոր առաջատար գարեջրի գործարանները, այդ թվում՝ Carlsberg-ը, Heineken-ը»,- հավելեց ձեռնարկատերը:
Հայաստանում ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծման հեռանկարներին եւ փոխշահավետ պայմաններով համագործակցության հարցերին նվիրված համաժողովին մասնակցող իրանցի ձեռնարկատերերը ընդհանուր առմամբ մեծ հետաքրքրություն դրսեւորեցին ոչ միայն հայկական հումքի, այլ նաեւ տեխնոլոգիաների նկատմամբ:
Քանի որ Հայաստանում այգեգործությունը շատ զարգացած է, իրանցի գործարարները առաջարկում են ազատ տնտեսական գոտում համատեղ ձեռնարկություններ հիմնել: Հումքը Հայաստանից, փաթեթավորումը՝ Իրանում, եւ ձեր առաջ է պատրաստի արտադրանք՝ առանց մաքսատուրքի ԵՏՄ երկրներ մատակարարելու համար: Ոչ պակաս հետաքրքրություն են ներկայացնում նաեւ տեխնոլոգիաները, որոնք կիրառվում են այգեգործության, անասնապահության եւ սննդարդյունաբերության մեջ, նաեւ մարտկոցների արտադրության մեջ:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 27-ին Երեւանում անցկացվում է հայ-իրանական բիզնես համաժողով՝ նվիրված Հայաստանում ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծման հեռանկարներին եւ փոխշահավետ պայմաններով համագործակցության հարցերին:

Компания «Армянское пиво» договорились с иранской стороной об экспорте нескольких продуктов, в частности, экспорте орехов и диатомита - фильтровального порошка. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении NEWS.am в рамках армяно-иранского бизнес-форума сказал директор компании Ашот Багдасарян.
«У нас хорошие политические отношения, но, что касается экономических - вот уже 25 лет это дорога с односторонним движением. Данная встреча призвана изменить сложившуюся ситуацию, превратить Армению из импортирующей страны также и в активно экспортирующую. Создание открытых экономических зон будет способствовать этому. Мы уже договорились о нескольких продуктах, в частности, экспорте орехов и диатомита - фильтровального порошка. Мы уже сейчас поставляем его в Иран, но отдельным компаниям, что создает ряд проблем в плане ценовой политики. Потому мы предлагаем организовать экспорт на официальном уровне, что будет способствовать многократному увеличению объемов поставок этого товара. Стоит отметить, что диатомитом пользуются все ведущие пивоваренные компании Европы и ЕАЭС, в том числе Carlsberg, Heineken», - добавил предприниматель.
В целом, иранские предприниматели, прибывшие в Армению на форум, посвященный перспективам создания свободных экономических зон в Армении и вопросам сотрудничества на взаимовыгодных условиях, продемонстрировали высокий интерес не только к сырью из Армении, но и технологиям.
Поскольку в Армении очень развито садоводство, иранские бизнесмены предлагают открыть совместные предприятия в свободной экономической зоне. Сырье от Армении, расфасовка в Иране, и перед вами готовая продукция для беспошлинного ввоза в страны ЕАЭС. Не меньший интерес вызывают и технологии, применяемые в садоводстве, скотоводстве и пищевой промышленности, а также производство аккумуляторов.
Напомним, что в Ереване 27 января проходит армяно-иранский бизнес-форум, посвященный перспективам создания свободных экономических зон в Армении и вопросам сотрудничества на взаимовыгодных условиях. С иранской стороны на встречу прибыли исполнительный директор и председатель совета директоров Свободной экономической зоны «Араз»,  Мохсен Хадем Араббаги, армянские депутаты парламента Исламской Республики Иран и другие официальные лица. Интересы армянской стороны представляют председатель торгово-промышленной палаты Армении Мартин Саркисян и главы известных компаний.