«Հայկական գարեջուր» ընկերությունը իրանական կողմի հետ համաձայնություն է ձեռք բերել մի քանի ապրանքների արտահանման մասին, մասնավորապես՝ ընկույզի եւ դիատոմիտի՝ զտող փոշի: Այս մասին հայ-իրանական բիզնես համաժողովի ժամանակ NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ընկերության տնօրեն Աշոտ Բաղդասարյանը:
«Մենք քաղաքական լավ հարաբերություններ ունենք, ինչ վերաբերում է տնտեսական հարաբերություններին՝ ահա արդեն 25 տարի է այդ ճանապարհը միակողմանի երթեւեկությամբ է: Այս հանդիպումը ուղղված է ստեղծված վիճակը փոխելուն, Հայաստանը ներմուծող երկրից նաեւ ակտիվ արտահանող երկրի վերափոխելուն: Դրան կնպաստի ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծումը: Մենք արդեն մի քանի ապրանքների, մասնավորապես ընկույզի եւ դիատոմիտի արտահանման համաձայնություն ենք ձեռք բերել: Մենք այն հիմա էլ ենք Իրան մատակարարում, սակայն առանձին ընկերությունների, որը գնային քաղաքականության տեսակետից մի շարք խնդիրներ է ստեղծում: Այդ պատճառով մենք առաջարկում ենք արտահանումը պաշտոնական մակարդակով կազմակերպել, ինչը կնպաստի այս ապրանքի մատակարարումների ծավալի բազմապատիկ ավելացմանը: Հարկ է նշել, որ դիատոմիտ են օգտագործում Եվրոպայի եւ ԵՏՄ-ի բոլոր առաջատար գարեջրի գործարանները, այդ թվում՝ Carlsberg-ը, Heineken-ը»,- հավելեց ձեռնարկատերը:
Հայաստանում ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծման հեռանկարներին եւ փոխշահավետ պայմաններով համագործակցության հարցերին նվիրված համաժողովին մասնակցող իրանցի ձեռնարկատերերը ընդհանուր առմամբ մեծ հետաքրքրություն դրսեւորեցին ոչ միայն հայկական հումքի, այլ նաեւ տեխնոլոգիաների նկատմամբ:
Քանի որ Հայաստանում այգեգործությունը շատ զարգացած է, իրանցի գործարարները առաջարկում են ազատ տնտեսական գոտում համատեղ ձեռնարկություններ հիմնել: Հումքը Հայաստանից, փաթեթավորումը՝ Իրանում, եւ ձեր առաջ է պատրաստի արտադրանք՝ առանց մաքսատուրքի ԵՏՄ երկրներ մատակարարելու համար: Ոչ պակաս հետաքրքրություն են ներկայացնում նաեւ տեխնոլոգիաները, որոնք կիրառվում են այգեգործության, անասնապահության եւ սննդարդյունաբերության մեջ, նաեւ մարտկոցների արտադրության մեջ:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 27-ին Երեւանում անցկացվում է հայ-իրանական բիզնես համաժողով՝ նվիրված Հայաստանում ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծման հեռանկարներին եւ փոխշահավետ պայմաններով համագործակցության հարցերին:

Armenian Beer agreed with the Iranian side about exports of Armenian products, particularly, nuts and diatomite - filtering powder, said the director of the company Ashot Baghdasaryan in his interview with Armenian News NEWS.am.
"We have good political relations. As for the economic relations, it reminds me of a road with a one-way traffic for 25 years. This meeting is designed to change the situation and to turn Armenia from the importing into an active exporting country. Creation of free economic zones will contribute to this. We have already agreed on certain products, particularly exports of nuts and diatomite - filtering powder. We are already supplying these products to Iran. Though, it creates a number of issues, in terms of price policy, for individual companies. Therefore, we suggest to organize the export at the official level, which will contribute to an increase of this product’s supplies. It is worth noting, that diatomite is used by all the leading brewing companies in Europe and the EAEC, including Carlsberg, Heineken,” the businessman said.
In general, the Iranian businessmen who arrived in Armenia to participate in the forum on the prospects for the creation of free economic zones in Armenia, have showed a great interest not only in raw materials from Armenia, but also in technology.
Since, horticulture is highly developed in Armenia, Iranian businessmen suggested to open joint ventures in the free economic zone. Raw materials from Armenia, Iran packaging – and here it is, a finished product for duty-free import to EAEC countries. Of no less importance are technologies used in horticulture, animal husbandry, and food industry, as well as the production of batteries.
As earlier reported, on January 27 in Yerevan there is taking place an Armenian-Iranian business forum on the prospects for the creation of free economic zones in Armenia and cooperation on mutually beneficial terms.