Հայաստանցին ժամանակի ընթացքում կզգա Հայաստան-ԵՄ համաձայնագրի արդյունքները: Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 24-ին, Բրյուսելում, «Ազատություն» ռադիոկայանին տված բացառիկ հարցազրույցում նշել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Շարքային հայաստանցին ի՞նչ է ստանալու այս համաձայնագրից։
Վաղը չէ մյուս օրը, երեւի թե՝ ոչինչ, անմիջապես իր վրա չի զգա, բայց ժամանակի ընթացքում կզգա, որովհետեւ մենք բարեփոխումները ի վիճակի ենք արագ անցկացնել Եվրամիության աջակցությամբ։ Ինքներս հեծանիվ հնարելու ունակությունը չունենք եւ ոչ էլ ցանկությունը, կան բացարձակ ճշմարտություններ, եւ այդ ճշմարտություններով մենք պետք է ղեկավարվենք։ Բայց ընթացքում բացի ներքին ազատություններից, Հայաստանի քաղաքացիները հնարավորություն են ունենալու առանց խոչընդոտի ուղեւորվել դեպի Բրյուսել, դեպի Փարիզ, դեպի եվրոպական այլ երկրներ, եւ կարծում եմ, որ ԵԺԿ-ի այսօրվա հայտարարության մեջ այդ հստակ ձեւակերպումը կար, տեսնենք, թե վաղվա գագաթնաժողովի ժամանակ ինչպիսին կլինի։
Պարոն նախագահ, եւս մեկ հարց՝ տարածաշրջանի անվտանգության հետ կապված, այս համաձայնագիրը կնպաստի՞ նաեւ Հայաստանի անվտանգության ամրապնդմանը, սա անվտանգության ապահովման այլընտրանքայի՞ն մի ուղղություն է։
Գիտե՞ք, այստեղ այլընտրանքային բառը ճիշտ չի, բայց՝ իհարկե, նաեւ հատկապես այն դեպքում, երբ որ մեր անվտանգությանը սպառնացող հիմնական մարտահրավերների պարագայում ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահները եւ հատկապես Միացյալ Նահանգներն ու Ռուսաստանը համակարծիք են, եւ սա այն եզակի տեղերից է, որտեղ նրանք ամբողջովին համագործակցում են, ինչպես նրանք են հայտարարում։ Սա, իհարկե, մեզ համար ձեռքբերում է։

Со временем рядовой житель нашей страны почувствует на себе результаты подписания соглашения Армения – ЕС. Об этом заявил 23 ноября в интервью  армянской службе радиостанции «Свобода» находящийся в Брюсселе президент Армении Серж Саргсян:
Что получит рядовой житель Армении от этого соглашения?
Послезавтра, наверное, ничего непосредственно на себе не почувствует, но со временем, обязательно, почувствует, потому что мы в состоянии провести быстрые реформы с помощью Европейского союза. У нас нет способности самим изобретать велосипед, нет и желания, есть абсолютные истины, и мы должны руководствоваться ими. Но в результате всего этого, помимо внутренних свобод, граждане Армении будут иметь возможность без каких-либо препятствий направляться в Брюссель, Париж, другие европейские государства. И я думаю, что в сегодняшнем заявлении Европейской народной партии   была дана четкая формулировка, посмотрим, что будет во время завтрашнего саммита.
А будет ли способствовать это соглашение также укреплению безопасности Армении? Это еще одно альтернативное направление по части обеспечения безопасности страны?
Знаете, здесь неправильно употребление слова «альтернативный». Но, конечно, это тот случай, когда при основных вызовах, угрожающих нашей безопасности, сопредседатели МГ ОБСЕ, и особенно США и Россия, сошлись во мнении. И это один из исключительных случаев, где они полностью сотрудничают, как сами об этом заявляют. Это, конечно, достижение для нас.