Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ընդունել է Կեմերովոյի շրջանի նահանգապետ Աման Տուլեեւի վաղաժամկետ հրաժարականը: Այս մասին հաղորդում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը:
Երկրի ղեկավարը Կեմերովոյի նահանգապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար է նշանակել շրջանի փոխնահանգապետ Սերգեյ Ցիվիլեւին: Որոշումն ուժի մեջ է մտնում ստորագրման պահից:
Տուլեեւը սեփական ցանկությամբ հրաժարականի մասին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին խնդրել էր ապրիլի 1-ի առավոտյան: Այն մասին, որ Տուլեեւը կլքի պաշտոնը ՌԴ նախագահական ընտրություններից հետո, «ՌԲԿ»-ն գրել էր մարտի սկզբին: Ենթադրվում էր, որ հրաժարականը տեղի կունենա Տուլեեւի 74-ամյակից հետո՝ 2018 թվականի մայիսի 13-ին:

Президент России Владимир Путин принял досрочную отставку губернатора Кемеровской области Амана Тулеева. Об этом сообщает пресс-служба Кремля.
Глава государства также назначил временно исполняющим обязанности руководителя региона вице-губернатора Сергея Цивилева. Указ вступает в силу со дня его подписания.
Тулеев попросил президента Владимира Путина об отставке по собственному желанию утром в воскресенье, 1 апреля. О том, что Тулеев покинет свой пост после президентских выборов писали в начале марта. Предполагалось, что отставка произойдет после 74-ого дня рождения Тулеева — 13 мая 2018 года.