ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը բանակցություններ է վարում Թուրքիայի հետ Raytheon Co Patriot հակահրթիռային պաշտպանության համակարգի հնարավոր վաճառքի շուրջ՝ որպես այլընտրանք ռուսական S-400 համակարգին: Այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով Պետդեպարտամենտի ներկայացուցչին:
ԱՄՆ կառավարական պաշտոնյաներից կազմված պատվիրակությունը Ֆարնբորո օդանավակայանի սրահում հանդիպումներ է անցկացնում դաշնակիցների հետ՝ ԱՄՆ պաշտպանական առեւտրի ամրապնդման հույսով: Պետդեպարտամենտի ներկայացուցչի խոսքով՝ Վաշինգտոնը բանակցում է Անկարայի հետ եւ «փորձում է թուրքերին հասկացնել, թե ինչ մենք կարող ենք անել Patriot-ի հարցում»:
Նշենք, որ Վաշինգտոնը դեմ է Թուրքիայի կողմից ռուսական S-400 համակարգերի ձեռքբերմանը: ԱՄՆ-ն սպառնում է Թուրքիայի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառել S-400-ի գնման դեպքում:
«Մենք մտահոգված ենք, որ այդ համակարգերը գնելու դեպքում Ռուսաստանը հնարավորություն կունենա շարունակել ոչ այդքան լավ վարքը, որին մենք արդեն ականատես ենք եղել տարբեր տեղերում, այդ թվում` Եվրոպայում»,- ասել է նա: Նրա խոսքով՝ Վաշինգտոնը ցանկանում է ապահովել, որպեսզի ԱՄՆ դաշնակիցների ձեռք բերած համակարգերը «շարունակեն ռազմավարական հարաբերություններ պահպանել մեր եւ մեր դաշնակիցների միջեւ, իսկ Թուրքիայի դեպքում խոսքը Patriot համակարգի մասին է»:

Госдепартамент США ведет переговоры с Турцией о возможной сделке по продаже системы противоракетной обороны Raytheon Co Patriot в качестве альтернативы российской системе С-400. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на представителя Госдепа.
Делегация правительственных чиновников США на авиасалоне в Фарнборо проводит встречи с союзниками в надежде на укрепление оборонительной торговли США. По словам представителя Госдепа, Вашингтон ведет переговоры с Анкарой и «пытается дать туркам понять, что мы можем сделать в отношении Patriot».
Отметим, что Вашингтон против приобретения Турцией российских систем С-400. США грозят ввести санкции против Турции в случае, если она все же купит С-400.
«Мы обеспокоены тем, что, купив эти системы у россиян, это даст России возможность продолжать свое не очень хорошее поведение, которому мы уже были свидетелями, в разных местах, включая Европу», - сказала она.
По ее словам, то Вашингтон хочет обеспечить, чтобы системы, приобретенные союзниками США, «по-прежнему поддерживали стратегические отношения между нами и нашими союзниками, в случае Турции речь идет о системе Patriot».