Հայերը տաղանդավոր եւ հատուկ ժողովուրդ են, եւ այս պնդումը լուրջ հիմքեր ունի։ Այս մասին Երեւանի Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում հոկտեմբերի 18-ին Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի 75 ամյակին նվիրված հանդիսավոր նիստի ժամանակ ասել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը։
Նրա խոսքերով՝ Հայաստանի ԳԱԱ-ն դրա վառ ապացույցն է։
«Քսաներորդ դարում Խորհրդային Միությունում հիանալի հասկանում եւ գնահատում էին հայկական մտքի ուժը։ Այդ իսկ պատճառով Հայաստանում պատերազմական տարիներին հիմնեցին Գիտությունների ազգային ակադեմիան»,- նշել է նախագահը։
Ընդ որում, Սարգսյանը նշել է Հայաստանի գիտության եւ կրթության ապագա զարգացման ու ամրապնդման մի քանի թեզիսներ, ինչպես նաեւ՝ ԳԱԱ-ի դերն այդ գործընթացում։
Հայաստանի նախագահի կարծիքով՝ հանրապետությունում ինտելեկտուալների միջեւ կապերի հետագա զարգացումը պետք է ազգային հիմնական գերակայություններից մեկը լինի։
Fastex տեխնոլոգիական 8-րդ հանդիպման ընթացքում խոսել են կրիպտոփոխանակման հարթակներից (ֆոտո)
Fastex-ի առաջիկա հանդիպումների վերաբերյալ մասնրամասները բաց չթողնելու համար անհրաժեշտ է հետևել էկոհամակարգի սոցիալական կայքէջերին...
Տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացումն անհնար է առանց հստակ պլանի. ԱԺ փոխնախագահ
Հայաստանը պետք է ավելի մեծ ուշադրություն հատկացնի արհեստական բանականության ոլորտին...
Ակադեմիական քաղաքը կհաշվարկվի 50 հազար մարդու համար. նախարար
Որոշ ուսանողներ եւ դասախոսներ կգան ու կգնան...
Փորձում ենք Հայաստանը վերածել նորարարական հաբի. նախարար
Փորձում ենք աշխարհի տեխնոլոգիական քարտեզին Հայաստանը վերածել նորարարական հաբի...
«Moderna»-ի տնօրեն. Հայաստանը պետք է բազմապատկի հնարավորություններն արհեստական բանականության օգնությամբ

YEREVAN.- Armenians are talented and special people, and this statement has serious grounds, Armenian President Armen Sarkissian sai at the ceremonial meeting devoted to the 75th anniversary of the founding of the National Academy of Sciences of Armenia on October 18 at the National Academic Opera and Ballet Theater named after Alexander Spendiaryan in Yerevan.
According to him, the existence of the National Academy of Sciences of Armenia is a clear confirmation of this.
At the same time, Sarkissian voiced several theses related to the future development and strengthening of science and education in Armenia, as well as the role of the National Academy of Sciences of Armenia in this process.
According to the President of Armenia, the further development of communication between intellectuals in the republic should become one of the main national priorities.