Բելառուսի ԱԳՆ տեղեկատվության եւ թվային դիվանագիտության վարչության պետ-մամուլի քարտուղար Ա. Գլազն այսօր՝ նոյեմբերի 17-ին, մեկնաբանել է Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունն այն մասին, որ Բելառուսի եւ Ղազախստանի ղեկավարներից պարզաբանումներ է պահանջելու:
Համապատասխան մեկնաբանությունը տրվել է «TUT.BY» պորտալին եւ հրապարակվել է Բելառուսի ԱԳՆ կայքում:
«Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատարն, ըստ երեւույթին, իրեն միջազգային դատախազ է երեւակայում, որը լիազորված է պատժել կամ ներել:
Հնարավոր է՝ դա ընդունելի էր ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղարի՝ Հայաստանի քաղաքացի Յուրի Խաչատուրովի դեպքում: Բայց միջազգային հարաբերություններում գոյություն ունեն արարողակարգի եւ էթիկետի միանգամայն հստակ նորմեր:
Հավանաբար, պարոն Փաշինյանը դեռեւս չի հասկացել, որ, այսպես կոչված, փողոցային ժողովրդավարության կանոնները անընդունելի են մեծ քաղաքականության մեջ: Ափսոս: Հույս ունենք, որ դա ժամանակի ընթացքում կանցնի»,- հայտարարել է Ա. Գլազը:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ պարզաբանումներ է պահանջելու Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյից՝ կապված  ՀԱՊԿ-ում ստեղծված իրավիճակը կազմակերպության ոչ անդամ երկրի՝ Ադրբեջանի հետ քննարկելու համար։
Նիկոլ Փաշինյանը նաեւ նշել էր, որ պարզաբանումներ է պահանջելու Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւից միմյանց հակասող հայտարարություններով հանդես գալու համար: Մասնավորապես ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի նիստից հետո նա հայտարարել էր, որ կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում կնշանակվի Բելառուսի ներկայացուցիչը

Начальник управления информации и цифровой дипломатии – пресс-секретаря МИД Беларуси А.Глаз сегодня, 17 ноября прокомментировал заявление исполняющего обязанности премьер-министра Армении Никола Пашиняна, заявившего о том, что он потребует объяснений от глав Беларуси и Казахстана.
Соответствующий комментарий был дан порталу «TUT.BY» и опубликован на сайте МИД Беларуси.
«Видимо, исполняющий обязанности Премьер-министра Армении возомнил себя международным прокурором, уполномоченным карать или миловать.
Возможно, это было приемлемо в случае с бывшим Генеральным секретарем ОДКБ – гражданином Армении Юрием Хачатуровым. Но в межгосударственных отношениях существуют вполне четкие нормы протокола и этикета.
Наверное, господин Пашинян пока не понял, что правила так называемой уличной демократии не приемлемы в большой политике. Жаль. Надеемся, что со временем это пройдет», - заявил А. Глаз.
Напомним, что накануне и. о. премьер-министра Армении Никол Пашинян заявил о том, что он потребует объяснений от президента Беларуси Александра Лукашенко в связи с обсуждением сложившейся в ОДКБ ситуации со страной, не являющейся членом данной организации –Азербайджаном.
Никол Пашинян также отметил, что потребует объяснений  от президента Казахстана Нурсултана Назарбаева за выступления с противоречащими друг другу заявлениями. В частности, после заседания саммита ОДКБ он заявил о том, что на пост генерального секретаря организации будет назначен представитель Беларуси.