Բելառուսի ԱԳՆ տեղեկատվության եւ թվային դիվանագիտության վարչության պետ-մամուլի քարտուղար Ա. Գլազն այսօր՝ նոյեմբերի 17-ին, մեկնաբանել է Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունն այն մասին, որ Բելառուսի եւ Ղազախստանի ղեկավարներից պարզաբանումներ է պահանջելու:
Համապատասխան մեկնաբանությունը տրվել է «TUT.BY» պորտալին եւ հրապարակվել է Բելառուսի ԱԳՆ կայքում:
«Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատարն, ըստ երեւույթին, իրեն միջազգային դատախազ է երեւակայում, որը լիազորված է պատժել կամ ներել:
Հնարավոր է՝ դա ընդունելի էր ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղարի՝ Հայաստանի քաղաքացի Յուրի Խաչատուրովի դեպքում: Բայց միջազգային հարաբերություններում գոյություն ունեն արարողակարգի եւ էթիկետի միանգամայն հստակ նորմեր:
Հավանաբար, պարոն Փաշինյանը դեռեւս չի հասկացել, որ, այսպես կոչված, փողոցային ժողովրդավարության կանոնները անընդունելի են մեծ քաղաքականության մեջ: Ափսոս: Հույս ունենք, որ դա ժամանակի ընթացքում կանցնի»,- հայտարարել է Ա. Գլազը:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ պարզաբանումներ է պահանջելու Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյից՝ կապված  ՀԱՊԿ-ում ստեղծված իրավիճակը կազմակերպության ոչ անդամ երկրի՝ Ադրբեջանի հետ քննարկելու համար։
Նիկոլ Փաշինյանը նաեւ նշել էր, որ պարզաբանումներ է պահանջելու Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւից միմյանց հակասող հայտարարություններով հանդես գալու համար: Մասնավորապես ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի նիստից հետո նա հայտարարել էր, որ կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում կնշանակվի Բելառուսի ներկայացուցիչը

The spokesperson for Belarusian Foreign Ministry A. Glaz commented on the statement of the Armenian acting Prime Minister Nikol Pashinyan.
The corresponding comment was published on the website of the Foreign Ministry of Belarus.
“Apparently, the Acting Prime Minister of Armenia thinks he is an international prosecutor authorized to punish or pardon.
Perhaps this was acceptable in the case of the former CSTO Secretary General, Armenian citizen Yuri Khachaturov. But in interstate relations there are quite clear rules of protocol and etiquette,” the statement said.
According to the statement, Pashinyan has not yet realized that the rules of the so-called “street democracy” are not acceptable in big politics.
Earlier, Pashinyan demand explanations from Belarusian President Alexander Lukashenko for discussing the present-day situation at the CSTO with the ambassador of Azerbaijan, a non-member country of this organization.
Armenia’s acting PM added that this matter was discussed also during his telephonic conversation on the same day with Russian President Vladimir Putin, and that Armenia continues the discourse with its CSTO partners so that they ultimately reach mutual understanding.