Հունաստանը դատապարտել է Թուրքիայի ապօրինի գործողությունները Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտում եւ պահանջել դադարեցնել դրանք, ասել է արտգործնախարար Յորգոս Կատրունգալոսը թուրք գործըներ Մեւլութ Չավուշօղլուի հետ Հելսինկիում հանդիպումից հետո, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
«Ես կտրուկ դատապարտեցի Թուրքիայի միակողմանի ապօրինի գործողությունները Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտում եւ պահանջեցի դադարեցնել դրանք»,- ասել է Կատրունգալոսը։ «Միեւնույն ժամանակ, սակայն, մենք քննարկեցինք Էգեյան ծովում լարվածության թուլացման, մեր օդային տարածքի խախտման դադարեցման անհրաժեշտությունը»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ այս հարցով, ինչպես պայմանավորվել են երկու երկրների ղեկավարները Հունաստանի վարչապետի՝ փետրվարին Թուրքիա կատարած այցելության ժամանակ, որոշվել է բանակցություններ սկսել զինվորականների միջեւ վստահության ամրապնդման միջոցների վերաբերյալ։ «Եվ մենք նորից հաստատեցինք այդ խմբերի աշխատանքն սկսելու անհրաժեշտությունը, որոնք կհանդիպեն երկուշաբթի Աթենքում»,- ասել է արտգործնախարարը։
Նրա խոսքով՝ հանդիպման գլխավոր նպատակը լարվածության թուլացումն էր Էգեյան ծովում, որպեսզի տեղի չունենա միջադեպ, որը չի ցանկանում կողմերից ոչ մեկը։
Անկարան ավելի վաղ «Ֆաթիհ» հորատանավն էր ուղարկել Կիպրոսի ԲՏԳ, որտեղ գազի հանքավայրեր կան։ Թուրքիան կարծում է, որ իրավունք ունի շրջանի բնական հարստությունների հանդեպ։
Թուրքիան հայտարարում է, որ չի փոխում դիրքորոշումը մայրցամաքային ծովային շելֆի վերաբերյալ Արեւելյան Միջերկրածովում 2004 թվականից, ընդ որում՝ «կշարունակի պաշտպանել կիպրոսցի թուրքերի իրավունքները այնքան ժամանակ, քանի դեռ հունական կողմը Կիպրոսում նրանց չի ներառի ածխաջրածինների հանքավայրերի վերաբերյալ որոշումներ ընդունելու հարցում եւ չի դադարեցնի միակողմանի գործունեությունն» այդ ոլորտում։

Греция осудила незаконные действия Турции в исключительной экономической зоне Кипра и потребовала прекратить их, заявил министр иностранных дел Йоргос Катрунгалос после встречи с турецким коллегой Мевлютом Чавушоглу в Хельсинки, передает РИА Новости.
«Я самым категоричным образом выразил наше осуждение односторонних незаконных действий Турции в исключительной экономической зоне Кипра и потребовал прекратить их», - сказал Катрунгалос. «В то же время, однако, мы обсуждали необходимость снижения напряженности в Эгейском море, прекращения нарушения нашего воздушного пространства»,- сказал он.
По его словам, по этому вопросу, как договорились лидеры двух стран во время визита премьер-министра Греции в Турцию в феврале, было решено начать переговоры между военными о мерах укрепления доверия. «И мы вновь подтвердили необходимость начать работу этих групп, которые встретятся в понедельник в Афинах»,- сказал глава МИД.
По его словам, главной целью встречи было снизить напряженность в Эгейском море, чтобы не произошло инцидента, которого не хочет ни одна из сторон.
Анкара ранее направила буровое судно "Фатих" в ИЭЗ Кипра, где найдены месторождения газа. Турция считает, что имеет право на природные богатства в регионе.
Турция заявляет, что не меняет своей позиции по отношению к континентальному шельфу в Восточном Средиземноморье с 2004 года, при этом «продолжит защищать права турок-киприотов на континентальный шельф до тех пор, пока греческая сторона на Кипре не включит их в механизм принятия решений по месторождениям углеводородов и не прекратит свою одностороннюю деятельность» в этой сфере.