Հոնդուրասի նախկին նախագահ Պորֆիրիո Լոբոյի կինը՝ Ռոսա Էլենա Բոնիլիան, երկրի մայրաքաղաք Տեգուսիգալպեի դատարանի կողմից մեղավոր է ճանաչել կոռուպցիայի մեջ: Երեքշաբթի տեղական ժամանակով երեկոյան այս մասին երկրի Գերագույն դատարանը հայտնել է իր Twitter-յան էջում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Բոնիլիային «միաձայն մեղավոր են ճանաչել խարդախության 8 դեպքով եւ յուրացման 3 դեպքով», նշված է գրառման մեջ: Սպասվում է, որ նախկին առաջին տիկնոջ դատավճիռը կկայացվի օգոստոսի 27-ին, նրան սպառնում է 58-ից մինչեւ 87 տարվա ազատազրկում:
Նախկին նախագահի կինը ձերբակալվել էր 2018 թվականի փետրվարի վերջին: Հոնդուրասի դատախազությունը նրան մեղադրել է ավելի քան 700 հազար դոլար յուրացնելու մեջ, որը նախատեսված էր տարբեր սոցիալական ծրագրեր իրականացնելու համար:

Роса Элена Бонилья, жена экс-президента Гондураса Порфирио Лобо, была признана судом в столице страны Тегусигальпе виновной в коррупции. Об этом сообщил Верховный суд центральноамериканской республики на своей странице в Twitter во вторник вечером по местному времени, сообщает ТАСС
Бонилью «единогласно признали виновной в восьми случаях мошенничества и трех случаях хищения», говорится в записи. Ожидается, что приговор бывшей первой леди будет вынесен 27 августа, ей грозит срок от 58 до 87 лет лишения свободы. Супруга экс-президента была задержана в конце февраля 2018 года. Прокуратура Гондураса обвинила ее в присвоении более $700 тыс., которые предназначались для реализации различных социальных программ.