ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը դատի է տվել Հայաստանի Հանրապետությանը՝ ի դեմս ֆինանսների նախարարության: Այս մասին տեղեկանում ենք Դատական-տեղեկատվական համակարգից:
Ռոբերտ Քոչարյանը պահանջում է հաստատել իրավունքի խախտումը եւ Հայաստանի Հանրապետությունից հօգուտ իրեն որպես ոչ նյութական վնասի հատուցում 2 մլն դրամ բռնագանձել:
Հայցը մակագրվել է Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արմենուհի Բադիրյանին:
NEWS.am-ի հետ զրույցում Ռոբերտ Քոչարյանի ներկայացուցիչ Հայկ Ալումյանն ասաց, որ հայցի պատճառը դատավոր Աննա Դանիբեկյանի կողմից դռնբաց դատական նիստի ընթացքում առանց պաշտպանական կողմի կարծիքը հայտնելու հրապարակել է նրա առողջական վիճակի մասին բժշկական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ:
Ալումյանը նշեց, որ այդ աստիճանի մանրամասներով տեղեկություններ տարածվեցին դռնբաց դատական նիստում, որը մեծ հանրային հնչողություն ունի։

Второй президент Армении Роберт Кочарян подал в суд на Республику Армения в лице Министерства финансов. Об этом сообщает пресс-служба Судебного департамента.
Роберт Кочарян требует подтвердить нарушение права и взыскать с Республики Армения в его пользу 2 млн драмов в качестве компенсации за нематериальный ущерб. Иск завизирован за судьей суда общей юрисдикции города Еревана Арменуи Бадирян.
В беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am представитель Роберта Кочаряна Айк Алумян сказал, что причиной иска ста ло то, что в ходе открытого судебного заседания судья Анна Данибекян без оглашения мнения стороны защиты опубликовала сведения, содержащие медицинскую тайну о состоянии здоровья подзащитного.
Алумян отметил, что сведения были распространены на открытом судебном заседании, которое имеет большое общественное звучание.