ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը դատի է տվել Հայաստանի Հանրապետությանը՝ ի դեմս ֆինանսների նախարարության: Այս մասին տեղեկանում ենք Դատական-տեղեկատվական համակարգից:
Ռոբերտ Քոչարյանը պահանջում է հաստատել իրավունքի խախտումը եւ Հայաստանի Հանրապետությունից հօգուտ իրեն որպես ոչ նյութական վնասի հատուցում 2 մլն դրամ բռնագանձել:
Հայցը մակագրվել է Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արմենուհի Բադիրյանին:
NEWS.am-ի հետ զրույցում Ռոբերտ Քոչարյանի ներկայացուցիչ Հայկ Ալումյանն ասաց, որ հայցի պատճառը դատավոր Աննա Դանիբեկյանի կողմից դռնբաց դատական նիստի ընթացքում առանց պաշտպանական կողմի կարծիքը հայտնելու հրապարակել է նրա առողջական վիճակի մասին բժշկական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ:
Ալումյանը նշեց, որ այդ աստիճանի մանրամասներով տեղեկություններ տարածվեցին դռնբաց դատական նիստում, որը մեծ հանրային հնչողություն ունի։

YEREVAN. – Second President Robert Kocharyan has sued Armenia—represented by the Ministry of Finance; we learn this from DataLex Judicial Information System.
Kocharyan demands to confirm the violation of his right and to confiscate 2 million drams from Armenia in his favor as compensation for non-material damage.
The lawsuit will be considered at the Yerevan Court of General Jurisdiction.
Robert Kocharyan's lawyer Hayk Alumyan told Armenian News-NEWS.am that the reason for the lawsuit is that during an open court session, presiding Judge Anna Danibekyan had published information containing medical secrets about Kocharyan's health condition, without expressing the respective opinion of the defense.
Alumyan added that this information with such details was disseminated in an open court session which has a great public resonance.