Ադրբեջանի իշխանությունները երկու սպաների նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու փորձ են ձեռնարկել։
Երկրի գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայությանը վկայակոչելով՝ ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ որոշումը հիմնված է գերեվարված հայ սպա Գուրգեն Ալավերդյանից ստացած տեղեկությունների վրա։ Խոսքը Ալավերդյանի հնարավոր ծառայակիցների մասին է՝ Վազգեն Վարդանյանի եւ Արմեն Ջամալյանի։ Երկուսին էլ հեռակա մեղադրանք է առաջադրվել հետեւյալ հոդվածներով՝ 100.2 (ագրեսիվ պատերազմի վարում), 228.3 (զենքի, դրանց հավաքման մասերի, զինամթերքի, պայթուցիկ նյութերի եւ պայթուցիկ սարքերի ապօրինի ձեռքբերում, փոխանցում, իրացում, պահում, տեղափոխում կամ կրում, կատարված կազմակերպված խմբի կողմից), 276 (լրտեսություն), 279.2 (հարձակում ձեռնարկությունների, հաստատությունների, կազմակերպությունների կամ առանձին անձանց վրա), 318.2, 29, 214.2.3 (ահաբեկչություն), 29, 120.2.12 (դիտավորյալ սպանություն ազգային, ռասայական, կրոնական ատելության կամ թշնամանքի դրդապատճառով), գլխավոր դատախազության ներկայացրածի հիման վրա դատարանը որոշում է կայացրել նրանց կալանավորելու մասին։
Նշված անձանց նկատմամբ միջազգային հետախուզում հայտարարելու վերաբերյալ համապատասխան որոշումների ընդունման հետ միասին քննչական վարչությունը որոշումները կատարելու համար ուղարկել է երկրի ՆԳ նախարարություն, Պետանվտանգության ծառայություն, ինչպես նաեւ Ինտերպոլի ազգային կենտրոնական բյուրո, հայտնում են լրատվամիջոցները։
Ադրբեջանի իշխանություններն իրենց տարածքում, իհարկե, կարող են ընդունել ցանկացած որոշում եւ առաջադրել ցանկացած մեղադրանք։ Սակայն լուրջ կասկածներ է առաջացնում այն, որ Ինտերպոլը կընդունի նման դիմումը։
Հայաստանի պետական մարմինները՝ ի դեմս Ինտերպոլի ԱԿԲ-ի, գլխավոր դատախազության եւ պաշտպանության նախարարության առայժմ չեն արձագանքել այս տեղեկությանը։

Власти Азербайджана предприняли попытку объявить в розыск двоих офицеров.
Как сообщают азербайджанские СМИ со ссылкой на пресс-службу генпрокуратуры, решение основано на полученных у плененного армянского офицера Гургена Алавердяна. Речь идет о возможных сослуживцах Алавердяна – Вазгене Вартаняне и Армене Джамаляне. Обоим заочно предъявлены обвинения: по статьям 100.2 (ведение агрессивной войны), 228.3 (незаконные приобретение, передача, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, комплектующих деталей к нему, боеприпасов, взрывчатых веществ и взрывных устройств, совершенные организованной группой), 276 (шпионаж), 279.2 (нападение на предприятия, учреждения, организации либо на отдельных лиц ), 318.2, 29, 214.2.3 (терроризм), 29, 120.2.12 (умышленное убийство по мотиву национальной, расовой, религиозной ненависти или вражды), на основании представления Генпрокуратуры суд принял решение об их аресте.
С принятием соответствующих решений по объявлению в международный розыск указанных лиц, следственное управление направило решения для исполнения в Министерство внутренних дел, Службу государственной безопасности, а также в Национальное центральное бюро Интерпола, сообщают СМИ.
Конечно, на своей территории власти Азербайджана могут принять любое решение и предъявить любое обвинение. Однако вызывает серьезное сомнение, что Интерпол примет подобное обращение.
Государственные органы Армении в лице НЦБ Интерпола, Генпрокуратуры и Министерства обороны пока не отреагировали на данное сообщение.