ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը Հայաստանին եւ Ադրբեջանին կոչ է արել անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները։ Այս մասին լրագրողներին ասել է ԱԽ նախագահ, ՄԱԿ-ում Նիգերի մշտական ներկայացուցիչ Աբդու Աբարին երեքշաբթի տեղի ունեցած փակ խորհրդակցությունների արդյունքներով, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«ՄԱԿ ԱԽ անդամներն աջակցում են հակամարտության կողմերին հղած գլխավոր քարտուղարի կոչը ռազմական գործողություններն անհապաղ դադարեցնելու, լարվածությունը նվազեցնելու եւ առանց հապաղելու բանակցություններին վերադառնալու մասին»,- ասել է նա։
ՄԱԿ ԱԽ փակ հանդիպումները նախատեսում են ԱԽ միայն 15 երկրների մասնակցությունը։ Աբարին չի բացառել, որ անհրաժեշտության դեպքում Խորհուրդը հանդիպում կանցկացնի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
«Եթե անհրաժեշտ լինի, մենք կխոսենք երկու դեսպաննների հետ, որպեսզի նրանք փոխըմբռնման հանգեն»,- տեղեկացրել է Աբարին։ «Խորհրդի անդամները խորապես դատապարտել են ուժի կիրառումը, որը հանգեցրել է մարդկանց մահվան»,- հավելել է նա։

Совет Безопасности (СБ) ООН призвал Армению и Азербайджан незамедлительно прекратить боевые действия. Об этом заявил журналистам председатель СБ в сентябре, постпред Нигера при ООН Абду Абарри по итогам состоявшихся во вторник закрытых консультаций, передает ТАСС.
«Члены СБ ООН поддерживают обращенный к сторонам конфликта призыв генерального секретаря незамедлительно прекратить боевые действия, снизить напряженность и без промедления вернуться к переговорам», - сказал он.
Закрытые встречи СБ ООН подразумевают участие только 15 стран Совбеза. Абарри не исключил, что при необходимости Совет проведет встречу с участием представителей Армении и Азербайджана.
«Если это будет нужно, мы будем разговаривать с обоими послами, чтобы они могли прийти к взаимопониманию», - информировал Абарри. «Страны Совета глубоко осудили применение силы, повлекшее гибель людей», - добавил он.