Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի, այսօր՝ դեկտեմբերի 24-ին, մերժեց Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ նախաքննական մարմնի միջնորդությունը։
Դատարանի որոշման հրապարակումից հետո Առուշանյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ հարուցված քրեական գործերը շինծու են, այդ պատճառով էլ արդարությունը հաղթեց. «Դատարանն օբյեկտիվությունը պահպանեց»։
Առուշանյանի պաշտպան Արմեն Մելքոնյանն էլ ասաց, որ դատարանը մերժել է միջնորդությունը՝ բավարար հիմքերի բացակայության պատճառով։
Հիշեցնենք, որ Գորիսի քաղաքապետին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 38-188-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 38-291-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 34-322-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 113-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ եւ 6-րդ կետերով եւ 34-225.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով։
Նշենք, որ դատարանը դեկտեմբերի 22-ին ոչ իրավաչափ էր ճանաչել նաեւ Առուշանյանի ձերբակալման որոշումը։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 21-ին, ժամը 04։30-ի սահմաններում բերման էր ենթարկվել Առուշ Առուշանյանը, որի մասին մի քանի ժամ էր՝ փաստաբանները տեղեկություն չունեին, հայտնի չէր անգամ, թե ինչ քրեական գործով եւ ինչ կարգավիճակով է քաղաքապետը բերման ենթարկվել։
Որոշ ժամանակ անց հայտնի էր դարձել, որ Առուշանյանը Երեւանի քննչական կոմիտեում է եւ հարցաքննվում է ապօրինի հավաքներ կազմակերպելու եւ անցկացնելու վերաբերյալ հարուցված քրեական գործով։

Суд общей юрисдикции города Еревана под председательством судьи Роберта Папояна 24 декабря отклонил ходатайство органа предварительного следствия об избрании в отношении мэра Гориса Аруша Арушаняна ареста в качестве меры пресечения.
После оглашения решения суда Арушанян в беседе с журналистами отметил, что возбужденные уголовные дела сфабрикованы, поэтому справедливость победила. «Суд сохранил объективность», - отметил он.
Адвокат Арушаняна Армен Мелконян сказал, что суд отклонил ходатайство из-за отсутствия достаточных оснований.
Напомним, что Арушаняну предъявлены обвинения по ч.1 статьи 308, п.1 ч.3 статьи 38-188, ч.2 статьи 38-291, ч.2 статьи 34-322, п. 3 и 6 ч.2 статьи 113 и ч.1 статьи 34-225.1.
22 декабря суд признал неправомерным задержание Аруша Арушаняна.
Преследование Арушаняна началось после того, как он призвал жителей Гориса не допустить визит премьер-министра Никла Пашиняна в Сюникскую область. Несмотря на задержание Арушаняна, акция протеста состоялась, Пашинян прервал визит и вернулся в Ереван. Жители Сюника протестуют против передачи стратегически важных территорий и участков догори Горис-Капан под контроль Азербайджана. До сих пор власти Армении не потрудились проинформировать общественность, на основании каких договоренностей проводится подобная передача.