Ռուս բժիշկներն այցելել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին նախքան նրանց ժամանումը Մոսկվա եւ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպումը: Այս մասին «Կոմերսանտ»-ի հետ զրույցում ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը:
Ընդ որում, Պեսկովը չի նշել բժիշկների այցի նպատակը՝ ասելով, որ ինքն արձակուրդում է մինչեւ հունվարի 16-ը:
Այս տարվա հունվարի սկզբին ՀՀ վարչապետի մամուլի ծառայությունը հաղորդել է, որ Փաշինյանը ինքնամեկուսացման մեջ է երկրում «համաճարակաբանական իրավիճակի պատճառով»:
Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի առաջնորդների բանակցությունները կայացել են հունվարի 11-ին Մոսկվայում Պուտինի նախաձեռնությամբ:

The Russian doctors visited the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, and the President of Azerbaijan Ilham Aliyev before their arrival in Moscow and the meeting with the President of the Russian Federation Vladimir Putin. Dmitry Peskov, spokesman for the Russian president, told Kommersant about this.
But Peskov did not specify the purpose of the doctors' visits, saying that he was on vacation until Saturday.
In early January, the Armenian PM's press service had reported that Pashinyan was on self-isolation "due to the epidemiological situation" in the country.
The talks between the leaders of Russia, Armenia, and Azerbaijan took place Monday in Moscow—and on Putin's initiative.