Գերմանիայից Մոսկվա ժամանած քաղաքական գործիչ Ալեքսեյն Նավալնիին բերման են ենթարկել «Իվ Ռոշե» ընկերությունից 26.8 մլն ռուբլի հափշտակելու մասին գործի շրջանակում փորձաշրջանը խախտելու համար, հայտնում են Դաշնային քրեակատարողական ծառայությունից, որտեղ նշել են, որ Նավալնին կալանավորվել էր, հաղորդում է Կոմերսանտ-ը:
«Շերեմետեւո օդանավակայանում բերման է ենթարկվել Ալեքսեյ Նավալնին, որի նկատմամբ 2020 թվականի դեկտեմբերի 29-ին հետախուզում էր հայտարարվել փորձաշրջանը բազմիցս խախտելու համար»,-հայտնել են քրեակատարողական ծառայությունից եւ հավելել, որ նա կմնա կալանքի տակ մինչեւ դատավճիռը:
Դաշնային քրեակատարողական ծառայությունից նշել են, որ բուժման ընթացքում Նավալնիին վարչություն չեն հրավիրել: «Սակայն 2020 թվականի հոկտեմբերին «Շարիտե» հիվանդանոցից պաշտոնական տեղեկատվությունից հայտնի էր դարձել, որ Նավալնին դուրս էր գրվել հիվանդանոցից 2020 թվականի սեպտեմբերի 23-ին: Ավելի ուշ նա ինքն էր հաստատել այդ տեղեկությունը»,-հայտնում են ծառայությունից:
Ալեքսեյ Նավալնին ժամանել է Շերեմետեւո օդանավակայան հունվարի 17-ի երեկոյան, իսկ անցագրային հսկողությունն անցնելու հետո՝ բերման ենթարկվել: Ի սկզբանե ինքնաթիռը, որով նա ժամանել էր Մոսկվա, պետք է վայրէջք կատարեր Վնուկովո օդանավակայանում, սակայն ուղղորդվել էր եւ վայրէջքի համար Շերեմետեւո: Վնուկովոյից ելքն ու դեպի Շերեմետեւո տարվող ճանապարհը փակել էին:

Russian opposition politician Alexei Navalny, who returned to Moscow from Germany, was detained at the airport for violating his probationary period in the case of embezzling 26.8 million rubles from Yves Rocher company, the Russian Federal Penitentiary Service informed about this, adding that Navalny had subsequently been arrested, Kommersant reported.
The penitentiary service added that Navalny will remain in custody until the court verdict.
According to the Federal Penitentiary Service, Navalny was not summoned to the department during his treatment after his being poisoned. "However, in October 2020, it became known from the official information from Charite hospital [in Berlin] that Navalny was discharged from the hospital on September 23, 2020. He later confirmed the information himself," the service reports.
The plane, with Alexei Navalny also on board, landed at Sheremetyevo International Airport of Moscow on Sunday evening, and he was detained after passing through passport control.