ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը հաստատել է, որ Ադրբեջանը Արցախի դեմ ագրեսիա է սանձազերծել Թուրքիայի աջակցությամբ: Այս մասին նշված է աշխարհում մարդու իրավունքների իրավիճակի մասին ԱՄՆ Պետքարտուղարության ամենամյա զեկույցում:
Հայաստանի բաժնում նշված է.
«Սեպտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 10-ը 44-օրյա ինտենսիվ մարտերի ընթացքում, որոնց մասնակցել են Հայաստանը, Հայաստանի կողմից աջակցվող անջատողականները եւ Ադրբեջանը, բոլոր կողմերը հայտնել են զգալի զոհերի եւ վայրագությունների մասին: Այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը Թուրքիայի աջակցությամբ վերականգնեց վերահսկողությունը 1994 թվականից անջատողականների կողմից վերահսկվող 4 հարակից տարածքներում, Ռուսաստանի միջնորդությամբ հրադադարի համաձայնագիրը, որի մասին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի կողմից հայտարարվեց նոյեմբերի 9-ին, հանգեցրեց Ադրբեջանի վերահսկողությանը երեք լրացուցիչ տարածքների խաղաղ փոխանցմանը, ինչպես նաեւ տարածաշրջան ռուս խաղաղապահներ մտցնելուն»:
Պետքարտուղարությունը նաեւ հիշեցրել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի մասին հարցը 1995 թվականից եղել է Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության Մինսկի խմբի համանախագահների (ԱՄՆ, Ֆրանսիա եւ Ռուսաստան) միջազգային միջնորդության թեման»:

Госдеп США подтвердил, что Азербайджан развязал агрессию против Арцаха при поддержке Турции. Об этом говорится в отчете Госдепа по ситуации с правами человека в мире. В разделе Армении отмечается:
«В течение 44 дней интенсивных боев с 27 сентября по 10 ноября, в которых участвовали Армения, сепаратисты, поддерживаемые Арменией̆, и Азербайджан, все стороны сообщили о значительных жертвах и зверствах. После того, как Азербайджан при поддержке Турции восстановил контроль над четырьмя прилегающими территориями, контролируемыми сепаратистами с 1994 года, соглашение о прекращении огня при посредничестве России, объявленное Арменией и Азербайджаном 9 ноября, привело к мирной передаче контроля над тремя дополнительными территориями Азербайджану, а также вводу в регион российских миротворцев». Госдеп также напомнил, что «с 1995 года вопрос об окончательном статусе Нагорного Карабаха был предметом международного посредничества со стороны сопредседателей Минской группы Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (США, Франция и Россия)».