Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի եւ Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանի միջեւ հեռախոսազրույցի գաղտնալսման եւ հրապարակման դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը կարճվել է: Այս մասին NEWS.am-ի հարցին ի պատասխան՝ ասաց ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Ռիմա Եգանյանը:
Նա ասաց, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը) հարուցված քրեական գործով վարույթը ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի հիմքով (հանցակազմի բացակայություն) կարճվել է:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ՀՀ ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի եւ ՀՀ ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի հեռախոսային խոսակցությունները ապօրինի ձայնագրառելու եւ համացանցում տարածելու դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 146-րդ հոդվածի 1-ին մասով եւ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 254-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 4-րդ կետով հարուցված քրեական գործին, ապա սրանով նախաքննությունը շարունակվում է: Այս գործով 3-ն էլ ճանաչվել են որպես տուժող եւ հարցաքննվել:
Հիշեցնենք, որ 2018 թվականի սեպտեմբերի 11-ին էլեկտրոնային մամուլում տվյալներ էին հրապարակվել ԱԱԾ տնօրենի եւ ՀՔԾ պետի հեռախոսային խոսակցությունը գաղտնալսվելու մասին, որում հղում էր կատարվել youtube.com-ում տեղադրված ձայնագրությունը: Հեռախոսային գաղտնալսված զրույցի ձայնագրությունում Արթուր Վանեցյանը եւ Հատուկ քննչական ծառայության պետը քննարկում էին «Մարտի 1-ի» գործը:

YEREVAN. – The criminal case that was opened on the wiretapping and subsequent publication of a telephone conversation between Artur Vanetsyan, former director of the National Security Service (NSS), and Sasun Khachatryan, head of the Special Investigation Service (SIS), has been dropped. Rima Yeganyan, head of the information and public relations department of the Investigative Committee of Armenia, said this in response to a respective query from Armenian News-NEWS.am.
She said the proceedings of this criminal case on charges on going beyond official powers were terminated on the grounds of lack of corpus delicti.
On September 11, 2018, information was published in the electronic press about the wiretapping of a telephone conversation between the then NSS director and the head of the SIS, which had referred to a recording posted on YouTube. In the recording of this wiretapped telephone conversation, Vanetsyan and Khachatryan were discussing the criminal case on the tragic events that had occurred in the capital Yerevan on March 1, 2008.
As for the criminal case that has been filed into the illegal recording of telephone conversations between Prime Minister Nikol Pashinyan, then NSS director Vanetsyan, and SIS chief Khachatryan and disseminating them on the Internet, the respective investigation continues. All three were recognized as injured parties in this case and questioned.