Երբ ամենասկզբում Նիկոլը հայտարարեց, որ պետք է Ապրիլյան պատերազմի հետ կապված հանձնաժողով ստեղծել, մենք այդ ժամանակ ասացինք, որ ուզում է դամոկլյան սուր կախել Սերժ Սարգսյանի եւ Բակո Սահակյանի վրա. այդ հանձնաժողովը պետք է դառնար գործիք Նիկոլի քաղաքական հետապնդումների շրջանակներում: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 12-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը:
«Մենք ասում էինք, որ այդ հանձնաժողովը փուչիկ կառույց է լինելու, այդ հանձնաժողովի նպատակները կեղտոտ են: րա նպատակը ոչ միայն Սերժ Սարգսյանին, Բակո Սահամյանին, բարձրաստիճան զինվորականներին քաղաքական ճնշման տակ պահելն է, այլ նաեւ ապրիլյանի հաղթանակը կասկածի տակ դնելն էր, որ գալիք պատերազմից առաջ մեզ թուլացնեն: Որ ասեն՝ դե էն էլ ենք կրվել, էս էլ ենք կրվել, հավասարության նշան դնեն»,-ասաց Աշոտյանը՝ հավելելով, որ ի վերջո, իրենք չգտան որեւէ տվյալ, որը կարող էր ապացուցել իրենց զարհուրելի ստերը:
Նա հիշեցրեց, որ նախորդ տարվա օգոստոսին Սերժ Սարգսյանը մեծ ասուլիս տվեց, որն ամբողջությամբ ապրիլյան պատերազմի մասին էր. «Շատերը չէին հասկանում, թե ինչու է խոսում միայն ապրիլյանի մասին, մենք ուզում ենք լսել, թե ոնց եղավ 2018 թվականը: Սերժ Սարգսյանը 2018-ի պատասխանն էլ շատ շուտով կտա»,-հայտարարեց ՀՀԿ փոխնախագահը:
Նրա խոսքով, Սերժ Սարգսյանը կարեւորում էր ապրիլյան պատերազմը, քանի որ զգում էր գալիք պատերազմը. «Նա պատերազմից 1,5 ամիս առաջ հրապարակավ հիմնավորեց, որ պատերազմ է գալիս, զգույշ եղեք»:

Когда в самом начале Никол заявил, что нужно создать комиссию в связи с апрельской войной, мы тогда сказали, что он хочет занести над Сержем Саргсяном и Бако Саакяном дамоклов меч. Эта комиссия должна была стать орудием в руках Никола для политических преследований. об этом на пресс-конференции 12 апреля заявил заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян.
«Мы говорили, что эта комиссия – мыльный пузырь, ее цели грязные. Их цель - не только держать под политическим давлением Сержа Саргсяна, Бако Саакяна, высокопоставленных военных, но и поставить под сомнение Апрельскую победу, чтобы нас ослабить в преддверие предстоящей войны. Чтобы сказать, что и ту проиграли, и поставить знак равенства», - сказал Ашотян, добавив, что, в конце концов, они не нашли каких-либо данных, которые могли бы доказать их ужасную ложь.
Он напомнил, что в августе прошлого года Серж Саргсян дал большую пресс-конференцию, которая полностью посвящалась апрельской войне. «Многие не понимали, почему говорят только об апрельской войне, мы хотим услышать, как было в 2018 г. Серж Саргсян и на этот вопрос скоро даст ответ», - заверил Ашотян.
По его словам, Серж Саргсян придавал важность апрельской войне, поскольку чувствовал приближение новой войны: «Он за полтора месяца до войны публично обосновал, что грядет война, будьте осторожны».