NEWS.am-ը շարունակում է շարքը Արցախյան երկրորդ պատերազմի մասին՝ վերականգնելով իրադարձությունների պաշտոնական եւ իրական ժամանակագրությունը՝ օր առ օր։ Շատ իրադարձություններ մնացել են ստվերում, շատ տեղեկություններ վստահաբար գաղտնիացվել են կամ թաքցվել, պատերազմի ընթացքում, առավել եւս աղետին հաջորդող ամիսներին կուտակվել են բազմաթիվ հարցականներ, որոնց գերակշիռ մեծամասնության պատասխանները մինչեւ օրս չեն հնչել. ինչու եւ ինչպես ընկավ Շուշին, ինչու էին իրարամերժ ճակատից ստացվող եւ պաշտոնական տեղեկությունները, ինչու էր վարչապետը հարցազրույցի ընթացքում վստահորեն պնդում, թե այդ պահին հայկական ուժերն անցել են հակահարձակման եւ ջարդում են հակառակորդի բանակի ողնաշարը, սակայն հետո պարզվեց, որ հարավային ուղղությամբ այդ գործողությունն էր հենց հետագա ռազմական անհաջողությունների գլխավոր պատճառը, եւ, իհարկե, ինչպես եղավ, որ պաշտոնական մակարդակով մինչեւ վերջին օրը պատերազմն իշխանությունը վարում էր «Հաղթելու ենք» խոստում-կարգախոսի  ներքո, եւ Շուշիի անկման ցնցումից ուշքի չեկած հանրությանը ժամեր անց ներկայացվեց պարտությունն արձանագրող նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը։
Օր 6-րդ՝ հոկտեմբերի 2
Կեսգիշերին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ֆեյսբուքի իր էջում գրեց, որ Կոտայքի եւԳեղարքունիքի մարզերում հայտնված հակառակորդի 4 անօդաչու թռչող սարքերն է լոչնչացվել են։ «Չորրորդն էլ ոչնչացվեց:Հանդարտ, վստահեւդուխով: Հաղթելուենք»,- գրել էրվարչապետը։
Հարց է ծագում՝ ինչու էր վարչապետը պարբերաբար ստանձնում ու կատարում ՊՆ լրատվական ծառայության կամ խոսնակի գործառույթները։ Նշենք, որ պատերազմից առաջ ու նաեւ դրա ընթացքում ֆեյսբուքյան ակտիվությամբ աչքի ընկնող Նիկոլ Փաշինյանը պատերազմից հետո ընդհանրապես հրաժարվել է սոցցանցային ակտիվությունից, ասուլիսներ չի տալիս, լրագրողների հարցերին չի պատասխանում։
Մոտ կես ժամ անց միայն ՊՆ խոսնակը հայտնեց, որ Հայաստանի երկնքում հայտնված 4 ԱԹՍ-ներն էլ խոցվել են։ «Ըստ ՀՕՊ տեղորոշման տվյալների, ժամը 00։15-ի դրությամբ ՀՀ ԶՈՒ կողմից խոցվել է չորս ԱԹՍ՝ մեկը Կոտայքի, ևս երեքը Գեղարքունիքի մարզում։ Բոլոր խոցված անօդաչուները եղել են հետախուզական»,– գրել էր պաշտպանության  մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը:
Վաղ առավոտյան Ֆեյսբուքում գրառում արեց նաեւ Արցախի նախագահը. «Պաշտպանության բանակի հրամանատարական կետում «Արցախի հերոս» քիչ առաջ բարձրագույն կոչմանն եմ արժանացրել մեր լեգենդար հրամանատարներից Կարեն Ջալավյանին:Այսօր մենք  ականատեսն ենք եղել լեգենդար Եղնիկների հերոսական մարտական գործողությունները, որի արդյունքում ոչ միայն գրավել են անհրաժեշտ ստրատեգիական բարձունքներ, կետեր, այլ նաեւ հակառակորդին կարողացել են պատճառել բավականին մեծ կորուստներ, ոչ միայն այսօր, այլեւ վերջին օրերին: Տեսնելով ընդամենը րոպեներ առաջ կատարված սխրանքը, որոշել եմ Կարեն Ջալավյանինպարգեւատրել «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչմամբ»,-ասել էր Արայիկ Հարությունյանը: Թե որոնք էին այդ «ստրատեգիական բարձունքները», այդպես էլ հայտնի չդարձավ, բացի այդ գրառումը եւս մեկ վկայությունն էր, որ ՊԲ-ն վարում է հաղթական պատերազմ։ Ի դեպ, Ջալավյանին շնորհված կոչումն առաջինն էր այս պատերազմում։ Դրան հաջորդեցին բազմաթիվ շնորհումներ, որոնց մի մասի անհասկանալի պատճառների մասին հանրության մեջ կասկածները չեն փարատվել։
LeFigaro ֆրանսիական թերթի հետ հարցազրույցում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանըկոչ արեց դադարեցնել Անկարայի անդամությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին: «Մինսկի խմբին Թուրքիայի անդամությունը պետք է դադարեցվի, քանի որ այդ երկիրը կանխակալ է եւ մարտական տրամադրված»,-ասել էր նա:Նիկոլ Փաշինյանը շեշտեց, որ ադրբեջանական կողմի զոհերի 30%-ը արտասահմանից բերված վարձկաններեն,եւ Թուրքիան ու Ադրբեջանը պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն այս հարձակման համար։ Փաշինյանն ասել էր, որ այս պատերազմը չի կարելի  համեմատել 2016թ․-ի ռազմական գործողությունների հետ, այլ ավելի ճիշտ՝ 1915թ․-ի ցեղասպանության։
Նկատենք, որ Փաշինյանը հարցազրույցում կոչ է անում, ոչ թե պաշտոնապես դիմում համանախագահներին կամ ԵԱՀԿ-ին։ Պատերազմից հետո նա իր կոչը չի կրկնել։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարեց, որ թուրքական Գազիանթեփով Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության գոտի են տեղափոխվել 300-ից ավելի սիրիացի իսլամիստներ. «Ֆրանսիան հաստատում է, որ դա ապացուցված փաստ է, Ռուսաստանը նույնպես այդպիսի տեղեկություններ ունի», նշել էր նաեւ ավելացրել. «Թուրքիայի այս վարքագիծն արժանի չէ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրին, մենք նման գործողությունները բացարձակորեն անընդունելի ենք համարում։ Այս դեպքում կարմիր գիծն արդեն հատվել է»։ Ֆրանսիայի նախագահը նաեւ հայտնել էր, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները առաջիկայում Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ մի շարք նախաձեռնություններ կձեռնարկեն. «Ես Եվրոպական խորհրդի անդամներին զեկուցել եմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երեք համանախագահների՝ ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի համատեղ հայտարարության եւ նախաձեռնությունների մասին, որոնք մենք հույս ունենք ձեռնարկել, որ անցնենք Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հետ ակտիվ միջնորդությանը»։
Պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հայտարարեց, թե ԱՄՆ-ին չի ողջունում ղարաբաղյան հակամարտության միջազգայնացումը։ «Մենք կարծում ենք, որ երրորդ կողմերը պետք է հեռու մնան», ասել էր նա FoxNews-ին։ «Մենք հուսով ենք, որ առաջիկա օրերին նրանք կհասկանան, որ բռնությունը չի լուծի գոյություն ունեցող հակամարտությունները։ Երրորդ կողմերի՝ այլ երկրների միջամտությունը իրավիճակը միայն կխորացնի»,- ասել էր նա։
Նկատենք, որ չողջունելուց եւ կոչերից այն կողմ ԱՄՆ-ն այդպես էլ չանցավ։
Մամուլը գրեց, որ արդարադատության նախարար ՌուստամԲադասյանը կրակային պատրաստության է ուղարկել գերատեսչության աշխատակիցներին։ Ընդ որում՝ կրակել սովորելու են գնացել ոչ միայն տղամարդիկ, այլեւ կանայք։ Նախարարությունում տարակուսանք էր առաջացրել կանանց կրակելու ուղարկելը, նաեւ շատերի մեջ հարց էրծագել՝ իսկ նախարարը՝ ինքը, կրակել գիտի՞ եւ անձամբ գնալո՞ւ է կրակային պատրաստության։
Հիշեցնենք, որ սկոլիոզի պատճառաբանությամբ Ռ.ԲադասյանըԶՈւ-ում չի ծառայել։ Բացի այդ, հայտնի չէ՝ ի վերջո նախարարության աշխատակիցները ջոկատ կազմե՞լ են եւի՞նչ բնագիծ են պահել։
«Հրապարակ» թերթը գրեց. «Հայաստանյան իշխանություններին սկսել է անհանգստացնել Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի աճող ռեյտինգը, եւ սպասվում է, որ առաջիկայում այդ ռեյտինգն «իջեցնելուն» ուղղված քայլեր են ձեռնարկվելու։ Նրան մղելու են որոշ քայլեր կատարել, որոնք կնվազեցնեն նրա այս օրերի կոնսոլիդացնող, համախմբող, պայքարող ուժերի կազմակերպչի դերակատարումը, որ նրա ֆոնին հայաստանյան իշխանությունները հետին պլան չմղվեն»։
Նշենք, որ նախորդ հրապարակումն էլ էր տեղավորվում PR ակցիաների եւ վարկանիշի համար պայքարի տրամաբանության մեջ։
Արցախի ՊԲ-ից NEWS.am-ին հայտնել են, որ գիշերն առանձին ուղղություններում շարունակվել են փոխհրաձգությունները հրետանային ու հրաձգային զինատեսակներիցեւ օպերատիվ-մարտավարական իրադրությունում էական փոփոխություններ չեն արձանագրվել: Առավոտյան ճակատային գծի բոլոր ուղղություններում վերսկսել են մարտական գործողությունները: «ՊԲ ստորաբաժանումները շարունակում են կասեցնել հակառակորդի բոլոր գրոհները՝ վերջինիս պատճառելով կենդանի ուժի և զինտեխնիկայի կորուստներ»,– ասված էր հաղորդագրությունում:
Ադրբեջանի կողմից սիրիացի զինյալների մասին հայտնեց նաեւ CNN-ը, նշելով, որ նրանց հավաքագրել են Թուրքիայի աջակցությունը վայելող «Սիրիայի ազգային բանակի» գրոհայինները։ Շատերի համար ամսական 1500 դոլար վճարը լուրջ եկամուտ է,եւ նրանք համաձայնել են մեկնել իբր ռազմավարական օբյեկտները պահպանելու, սակայն նրանց խաբել են եւ տարել Ղարաբաղյան ճակատ։
Արցախի ՊԲ հրամանատարի տեղակալ Արթուր Սարգսյանը հերթական ճեպազրույցում հայտնեց, որ նախօրեին հակառակորդի կիրառած սպառազինությունը, ռազմական տեխնիկան եւ անձնակազմի քանակը աննախադեպ է եղել հատկապես հյուսիսային եւ հարավային ուղղություններով:
«ՊԲ ստորաբաժանումներն իրենց առջեւ դրված խնդիրները կատարել են փայլուն եւ անթերի՝ ձախողելով հակառակորդի առաջխաղացման փորձերը: Անհաջողություն կրելով հակառակորդը թիրախավորել է բնակավայրերը եւ խաղաղ բնակչությանը: Մասնավորապես Մարտունի, Մարտակերտ, Հադրութ քաղաքները, վիրավորվել են հայ եւ արտասահմանյան լրագրողներ»,-ասաց նա: Ըստ նրա՝ անցած մեկ օրում զոհվել  են ՊԲ 54 մարտիկներ, կան մեծ թվով վիրավորներ: Ըստ Արթուր Սարգսյանի՝ հակառակորդը տվել է 830 սպանված, խոցվել է 39 միավոր զրահատեխնիկա, 4 «Սու-25» ինքնաթիռ, 3 «ՄԻ-24» ուղղաթիռ, 17 ԱԹՍ, ոչնչացվել է հրետանային դիվիզիոն:
Պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը ներկայացրեց սեպտեմբերի 27-ից ի վեր Ադրբեջանի զինուժի կրած կորուստները.1750 սպանված,107 ԱԹՍ, 10 ուղղաթիռ, 205 զրահատեխնիկա,5 ինքնաթիռ, 1 սմերչ։
Հիշեցնենք, որ ԵԽԽՎ տվյալներով՝ պատերազմից հայկական կորուստները կազմել են 3900, ադրբեջանական կողմինը՝ 2900 մարդ, մինչդեռ միայն առաջին 5 օրում Ադրբեջանի կորուստները հայկական կողմը ներկայացրել էր 1750։
Արծրուն Հովհաննիսյանի հերթական գրառումը. «Հենց նոր Սմերչը խփեց Հադրութ քաղաքին։ Կանքաղաքացիականվիրավորներ»:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սոցիալական և նյութական աջակցության շտաբ ստեղծելու և դրա անհատական կազմը հաստատելու մասին որոշում  ստորագրեց։ Շտաբը գլխավորեց վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը:
ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը «Առաջին ալիքին» հայտարարեց հակառակորդի՝ կասետային ռումբեր օգտագործելու մասին.  «Իմ աչքի առաջ հարված է հասցվել Հադրութ քաղաքին, ամենայն հավանականությամբ, «սմերչ» տեսակի համազարկային կայանքի հրթիռներ էին, որովհետեւկասետայինարկերն ինքս եմ տեսել։ Մի քանի րոպե առաջ նույն հարվածը հասցվեց Ստեփանակերտ քաղաքին։ Ամբողջ արդյունքներն այս պահին չենք էլ կարող ամփոփել»։
ՊՆ-ն պաշտոնապես հայտարարեց, որ Ադրբեջանի այն հայտարարությունները, թե, իբր, ՀՀ տարածքից «Տոչկա-Ու» մարտավարական հրթիռային համալիրիցթիրախավորվում և հրթիռակոծվում է Ադրբեջանի տարածքը, ակնհայտ կեղծիք է: «Չնայած այն հանգամանքին, որ արդեն մի քանի օր է Ադրբեջանի կողմից ԱԹՍ-ներով և տարբեր տրամաչափի հրետանային միջոցներից թիրախավորվում են Վարդենիս քաղաքի շրջակա բնակավայրերը, Հայաստանի Հանրապետության տարածքից Ադրբեջանի ուղղությամբ ԴԵՌԵՎՍ որևէ հրթիռ չի արձակվել:Պաշտպանության նախարարությունը ադրբեջանական կողմին խստորեն հորդորում է ձեռնպահ մնալ նման սադրանքներից և ՀՀ զինված ուժերին չդրդել իրական հրթիռային հակահարվածների իր բոլոր հետևանքներով»,– ասված էր հայտարարությունում:
Արծրուն Հովհաննիսյանի հերթական գրառումը. «Քաղաքացիական օբյեկտները թիրախավորվում են նաեւ բալիստիկ հրթիռներով։ Հավանաբար նաեւ LORA հրթիռներով»։
Նշենք, որ LORA-ն իսրայելական արտադրության զենք է։
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարեց, որ Եվրոպական խորհուրդը հանդես է գալիս Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի հաստատման օգտինեւ համարում, որ ռազմական մեթոդներով անհնար է հասնել հակամարտության կարգավորմանը։
Հայտարարությունից ավելին ԵԽ-ն եւ Գերմանիան չարեցին։
Թայիփ Էրդողանը Թուրքիայում մի հիվանդանոցի բացման ժամանակ ելույթում դարձյալ զորակցություն հայտնեց Ադրբեջանի ագրեսիային։ «Ադրբեջանը Ղարաբաղը հետ վերցնելու համար մեծ գործողություն է սկսել եւ «հաջողությամբ առաջ» է գնում։ Մեր բոլոր հնարավորություններով եւ ամբողջ սրտով Ադրբեջանի կողքին ենք եւ շարունակելու ենք կողքին լինել մինչեւ վերջ»,–ասել էրԷրդողանը։
Արծրուն Հովհաննիսյանի հերթական ծաղրական գրառումը ԻլհամԱլիեւի հասցեին. «Իլյուշը հիմա կատաղած է. այսքան էլ լավ կերակրում է, բայց ապերախտները մեկ է չեն կռվում»։ Ա.Հովհաննիսյանընաեւ երշիկի լուսանկար էր հրապարակել։
Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան դատապարտող բանաձեւ ընդունեց Հայաստանից աշխարհագրորեն ամենահեռու գտնվող երկրներիցՉիլիի խորհրդարանի պատգամավորների պալատը: Բանաձեւում լայն անդրադարձ կա պատմությանը, Խորհրդային շրջանում Արցախն Ադրբեջանի կազմում թողնելու որոշման, հայերի պայքարի մասին։  Պալատը Չիլիի նախագահից պահանջել է բոլոր ատյաններում հետեւողականորեն բարձրացնել հայերի դեմ ագրեսիայի անթույլատրելիության հարցը։
Կրեմլից հաղորդեցին, որ Նիկոլ Փաշինյանը զանգահարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինինու քննարկել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում տիրող իրավիճակը: «Վլադիմիր Պուտինը կրկին նշել է ռազմական բախումների անհապաղ դադարեցման եւ հակամարտության կարգավորման հարցով քաղաքական-դիվանագիտական ջանքերի վերսկսման անհրաժեշտությունը: Կողմերը լրջագույն մտահոգություն են հայտնել՝ կապված այն տեղեկությունների հետ, որ Մերձավոր Արեւելքից անօրինական զինված խմբավորումների գրոհայիններ են մասնակցել ռազմական գործողություններին»,-ասված էր հաղորդագրության մեջ:
ՀՀ ՄԻՊ-ն ահազանգեց, որ  Ադրբեջանը «Սմերչ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգով երկու անգամ հրթիռակոծել է Արցախի Հադրութ քաղաքը: «Կասետայինմարտագլխիկներով զինված հարձակումները անթույլատրելի ռազմական ագրեսիա է Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ:Եվ՛ Ժնեւյանկոնվենցիաները, եւ՛ Կասետային զինամթերքի մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիան հստակ սահմանափակում են պատերազմելու մեթոդների ու միջոցների ընտրության իրավունքը՝ չթույլատրելով նման վտանգավոր զինատեսակների կիրառումը: ՄԻՊ-ը դիմում է միջազգային կազմակերպություններին՝ արձագանքել եւ հանդես գալ հստակ եւ աներկբա կոչերով դադարեցնելու ադրբեջանական կողմի նման ագրեսիվ ու անմարդկային վարքագիծը», նշված էր հաղորդագրությունում:
Արծրուն Հովհաննիսյանը  երեկոյան հայտարարեց, որ ժամը 21-ի դրությամբ հակառակորդը կորցրել է 540 սպանված, ունի ավելի քան 700 վիրավոր, մոտ 45 միավոր զրահատեխնիկա, 6 ինքնաթիռ, որոնց մեծ մասն օդում չեն խոցվել, 3 ուղղաթիռ եւ 6 ԱԹՍ։
Ուշ երեկոյան Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց ունեցավ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ: Վարչապետը շնորհակալություն էր հայտնել պատերազմը սանձազերծելու անթույլատրելիության վերաբերյալ Ֆրանսիայի սկզբունքային եւ կառուցողական դիրքորոշման համար: Կողմերն անթույլատրելի էին համարել օտարերկրյա ահաբեկիչ զինյալների ներգրավումը ռազմական գործողություններին:Ֆրանսիայի նախագահը կարեւորել էր ռազմական գործողությունների շուտափույթ դադարեցումը եւ խաղաղ գործընթացի վերականգնումը՝ համաձայն Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների ս.թ. հոկտեմբերի 1-ի հայտարարության:

День  шестой   –  2 октября
В полночь премьер-министр Никол Пашинян написал на своей странице в Facebook, что были уничтожены  4 вражеских беспилотника в Котайкской и Гегаркуникской областях. «Четвертый также уничтожен. Будьте спокойны и уверенны. Мы победим», - написал премьер.
Возникает вопрос, почему премьер-министр регулярно брал на себя и выполнял функции пресс-службы или пресс-секретаря Минобороны.
Отметим, что до войны, а также во время нее Никол Пашинян был известен своей активностью в Facebook, а после войны он вообще отказался от активности в социальных сетях, не дает пресс-конференций, не отвечает на вопросы журналистов.
Примерно через полчаса представитель Минобороны сообщила об уничтожении всех 4 БПЛА внебе Армении.
«По данным Противовоздушной обороны Армении, по состоянию на 00:15 часов, Вооруженные силы республики подбили четыре БПЛА: один в Котайкской, а три других - в Гегаркуникской областях Армении», - написала пресс-секретарь Минобороны Армении Шушан Степанян. При этом, по ее словам, все подбитые беспилотники были разведовательными
Рано утром президент Арцаха также разместил пост в Facebook.
«Только что на командном пункте Армии обороны присвоил звание «Герой Арцаха» одному из наших легендарных командиров Карену Джалавяну. Мы стали свидетелями героических боевых действий, в результате которых они не только захватили необходимые стратегические высоты и опорные пункты, но и сумели нанести противнику большие потери не только сегодня, но и в последние дни».
О каких  «стратегических высотах» шла речь, так и осталось неизвестным. К тому же пост был еще одним свидетельством того, что Армия обороны ведет победоносную войну. Кстати, награда Джалавяна стала первой на этой войне. За  ней последовали многочисленные награды.
«Участие Турции в Минской группе должно быть приостановлено, так как эта страна ведет себя пристрастно и воинственно, - считает он. - Она поэтому больше не может быть посредником», заявил Никол Пашинян в интервью Le Figaro. Пашинян подчеркнул, что 30% жертв с азербайджанской стороны – это завербованные иностранные наемники,  и Турция и Азербайджан должны нести ответственность за это нападение. Пашинян сказал, что эту войну нельзя сравнивать с военными действиями 2016 года, а скорее с Геноцидом 1915 года.
Отметим, что  Пашинян  в интервью выступает с призывом, а не обращается официально ни к сопредседателям, ни к ОБСЕ. После войны он не повторял свой призыв.
Медиа-эксперт Самвел Мартиросян написал в Facebook: «Работа системы ПВО в ночное время, без сомнения, выглядит красиво. Но если выложить видео со всех сторон, то даже бабушка дяди Ильхама сможет проанализировать наши позиции и работу ПВО. Наверное, не стоит этого делать в следующий раз».
Президент Франции Эмманюэль Макрон заявил, что свыше 300 сирийских исламистов переброшены через турецкий Газиантеп в зону конфликта в Нагорном Карабахе, Франция подтверждает, что это доказанный факт, Россия также располагает этой информацией. «Это поведение [Турции] недостойно страны - члена НАТО, мы считаем такие действия совершенно неприемлемыми. В данном случае красная линия уже пересечена», - подчеркнул он.
Он также сообщил, что сопредседатели минской группы ОБСЕ предпримут ряд инициатив по Нагорному Карабаху в ближайшее время. «Мы также обсудили ситуацию в Нагорном Карабахе… Я доложил членам Евросовета о совместном коммюнике трех сопредседателей минской группы ОБСЕ – США, России и Франции - и об инициативах, которые мы рассчитываем предпринять, чтобы перейти к активному посредничеству с Арменией и Азербайджаном», - сказал Макрон.
США  не приветствует интернационализацию карабахского конфликта. Мы считаем, что посторонним следует держаться подальше. Об этом в интервью Fox News заявил госсекретарь США Майк Помпео. «Мы призываем к прекращению огня. Мы хотим, чтобы обе стороны отступили», - сказал он, сообщив, что США говорили с руководством Армении и Азербайджана  и попросили  сделать именно это. «Мы надеемся, что в предстоящие дни они поймут, что насилие не разрешит существующие конфликты. Вовлечение третьих сторон - других стран - только усугубит ситуацию», - сказал он.
Отметим, что США не пошли дальше призывов и выражений своего неодобрения.
Пресса писала, что министр юстиции Рустам Бадасян направил сотрудников ведомства на огневую подготовку. Причем учиться стрелять пошли не только мужчины, но и женщины. Отправка женщин вызвала замешательство в министерстве, и у многих возник вопрос, умеет ли сам министр стрелять и пройдет ли он лично на огневую подготовку?
Напомним, из-за сколиоза Р. Бадасян не служил в Вооруженных силах.
Газета «Грапарак» писала, что властей Армении начал беспокоить растущий рейтинг президента Арцаха Араика Арутюняна, и ожидается, что в ближайшее время будут предприняты шаги по «понижению» этого рейтинга. Его подтолкнут к некоторым шагам, которые снизят его роль  как консолидирующего организатора, чтобы власти Армении не ушли  на второй план на его фоне ».
Следует отметить, что предыдущая публикация также укладывалась в логику борьбы за PR-кампании и рейтинг.
В пресс-службе АО Арцаха сообщили, что ситуация в зоне арцахско-азербайджанского конфликта ночью была сравнительно стабильно напряженной. На некоторых направлениях продолжались перестрелки из артиллерийского и стрелкового оружия. В оперативно-стратегическом положении существенных изменений не произошло.
На данный момент по всем направлениям фронтовой линии возобновились боевые действия. Подразделения Армии обороны Арцаха продолжают подавлять все атаки противника, нанося ему урон в живой силе и военной технике, говорилось в сообщении.
CNN также сообщила о сирийских наемниках, которых вербуют для участия в боевых действиях на стороне Азербайджана . CNN поговорил с сирийцем, который согласился поехать в Азербайджан из северной Сирии. Мужчина, отказавшийся назвать свое настоящее имя, сказал, что проживает в районе Африн на севере Сирии, но родом из Дамаска. Он сказал, что  является членом так называемой «Сирийской национальной армии», которую поддерживает Турция.
Заместитель командующего Армией обороны Артур Саркисян сообщил, что противник накануне продолжил атаки на позиции Армии обороны, применив самолеты, вертолеты, ракетные комплексы, бронетехнику, силы специального назначения. По его словам, примененное вооружение, военная техника и численность личного состава беспрецедентные на северном и южном направлениях.
Заместитель командующего подчеркнул, что изменений в тактической и стратегической ситуации нет. Ночью напряженность немного снизилась, однако артобстрелы продолжались непрерывно. Подразделения Армии обороны блестяще выполнили поставленную перед ними задачу, пресекая все попытка противника продвинуться. Потерпев неудачу, противник начал обстрел населенных пунктов и мирного населения. В частности, обстреляны Мартуни, Мартакерт, Гадрут. В ходе обстрелов были ранены армянские и иностранные журналисты.
При защите Родины погибли 54 бойца. Число раненых уточняется. «Есть достаточно много раненых», - сообщил Артур Саркисян.
Пресс-секретарь министра обороны Армении Шушан Степанян на своей странице в Facebook представила цифры по потерям противника за шесть дней. Согласно этой информации,  у ВС Азербайджана были следующие потери:1750 убитых,107 БПЛА, 10 вертолетов, 250 единиц бронетехники, 5 самолетов, 1 РСЗО «Смерч».
Европейский совет решительно осудил  нарушения суверенных прав Республики Кипр, которые должны быть прекращены.
«В случае возобновления односторонних действий или провокаций в нарушение международного права со стороны Турции, ЕС будет использовать все инструменты и возможности, имеющиеся в его распоряжении, в для защиты своих интересов и интересов государств-членов», - отмечалось в заявлении лидеров ЕС.
В течение дня ЕС также ввел санкции в отношении  Александра Лукашенко, при этом  Брюссель ни слово не сказала  об активном участии Турции в нападении на Арцах и переброске террористов в регион.
Только что город Гадрут обстрелян из установки «Смерч». Об этом сообщил представитель Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян на своей странице в Facebook. «Есть раненые среди гражданского населения», - сообщил он.
Армия обороны Арцаха опубликовала имена 55 военнослужащих, погибших накануне  в ходе боевых действий.
Шушан Степанян сообщила, что армянские подразделения ПВО поразили самолет и два БПЛА противника в Нагорном Карабахе. «На разных направлениях фронта ведутся бои, уничтожена живая силы и бронетехника противника, в частности танки»,
Арцрун Ованнисян оставил еще один вдохновляющий пост и опубликовал фото. «А это Т-90, ребята достаточно легко его подбили. К сожалению, не смог приблизиться очень близко, стреляли».
В связи с ракетными обстрелами Гадрута и Степанакерта официальный представитель президента Арцаха Вагран Погосян заявил, что будет соразмерный ответ, за который семья Алиев будет нести полную ответственность.
Никол Пашинян подписал решение о создании штаба социальной и материальной поддержки.  Его возглавил руководитель аппарата премьер-министра РА Эдуард Агаджанян.
Представитель Минобороны Арцрун Ованнисян сообщил, что противник применяет кассетные бомбы. «На моих глазах был нанесен удар по городу Гадрут, по всей вероятности, были ракеты залпового огня типа «Смерч», потому что я сам видел кассетные снаряды. Несколько минут назад такой же удар был нанесен по Степанакерту», - сказал Ованнисян.
Касаясь темы освещения войны в международных СМИ, Ованнисян отметил, что «в этой области противник окончательно побежден. Я уверен, что так и будет. Мы прозрачны, мы открыты, работаем четко и нам нечего скрывать. Никто, кроме организаторов, никто не сомневается в том, что против нас воюют террористы. Наши ребята добились успеха на моих глазах. Наша артиллерия блестяща».
Министерство обороны Республики Армения официально заявило, что заявления официальных кругов Азербайджана о том, что якобы с территории РА из тактического ракетного комплекса «Точка-У» обстреливается территория Азербайджана – очевидная фальсификация и не соответствуют действительности. Об этом написала на своей странице в Facebook пресс-секретарь министра обороны Армении Шушан Степанян.
«Несмотря на то, что уже в течении нескольких дней  мишенью БПЛА и артиллерийских средств разного калибра Азербайджана становятся населенные пункты близ города Варденис, с территории Республики Армения в направлении Азербайджана пока не было выпущено ни одной ракеты.Министерство обороны Армении настоятельно призывает азербайджанскую сторону воздерживаться от подобных провокаций и не вынуждать ВС Армении на реальные ракетные контрудары со всеми их последствиями».
Заместитель председателя НС Лена Назарян написала пост, предположив, что после этого Израиль поссорится с Турцией.
«Эрдоган заявил, что Иерусалим принадлежит Турции, имея в виду, что  контроль Османской империей над городом на протяжении большей части современной эпохи. Израилю пора осознать, что проданный Турции  БПЛА рано или поздно полетят  в сторону Иерусалима».
Арцрун Ованнисян сообщил: «Гражданские объекты также поражаются путем использования противником баллистических ракет. Вероятно, даже путем применения ракет «LORA»».
Отметим, что  LORA – вооружение израильского производства.
Канцлер ФРГ Ангела Меркель заявила, что Европейский союз выступает за введение перемирия в Нагорном Карабахе, военными методами не достичь мирного решения конфликта.
Дальше заявлений ЕС и Германия не пошли.
В своем выступлении на открытии больницы президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган вновь выразил поддержку агрессии Азербайджана.
Эрдоган в заявил, что Азербайджан начал большую операцию якобы с целью защиты своих земель и возвращения Карабаха. Азербайджан, по мнению турецкого руководителя, «движется к успеху». «Как Турция, мы поддерживаем Азербайджан всеми возможностями и средствами, всем сердцем, и будем поддерживать его до конца», - подчеркнул Эрдоган.
Очередной сатирический пост Арцруна Ованнисяна в адрес Ильхама Алиева. «Илюша сейчас в ярости. Он так хорошо  кормит, а неблагодарные все равно не сражаются. питается, но паразиты не сражаются». Он  также опубликовал фото колбасы.
Палата депутатов Чили приняла резолюцию, осуждающую военную агрессию Азербайджана. В резолюции подробно представлена история нагорно-карабахского конфликта.
В конце резолюции депутаты парламента Чили попросили президента страны призвать Азербайджан, Армению и Нагорный Карабах к немедленному прекращению огня и продолжению поиска решения на основе международного права; потребовали от президента страны в своих выступлениях на международных платформах и форумах призвать все страны мира поддержать призыв о поиске мирного решения; прекратить военную помощь.
В Кремл сообщили, что Пашинян вновь позвонил президенту РФ Владимиру Путину и обсудил ситуацию в зоне конфликта. «По инициативе армянской стороны состоялся телефонный разговор президента Российской Федерации Владимира Путина с премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном. Продолжено обсуждение ситуации в зоне нагорно-карабахского конфликта», - говорилось  в сообщении.
Омбудсмен Армении заявил, что Азербайджан дважды обстреливал  город Гадрут в Арцахе из системы залпового огня «Смерч». «Атаки кассетными боеприпасами являются недопустимой военной агрессией против мирного населения Арцаха. И Женевские конвенции, и Конвенция ООН по кассетным боеприпасам четко ограничивают выбор методов и средств ведения войны, запрещая использование такого опасного оружия. Омбудсмен призывает международные организации отреагировать и сделать четкие и недвусмысленные призывы положить конец такому агрессивному и бесчеловечному поведению азербайджанской стороны», - говорилось в заявлении.
Арцрун Ованнисян вечером заявил, что по положению на 21:00 часов, противник потерял 540 человек убитыми, более 700 ранеными, около 45 единиц бронетехники, 6 самолетов, большинство из которых не было повреждено в воздухе, 3 вертолета и 6 БПЛА. «Противник, неоднократно меняя тактику, пытается вести наступательные действия. На севере и юге Карабаха продолжаются ожесточенные бои. К сожалению сегодня противник бьет по мирному населению, даже представители французского СМИ были ранены. Сегодня дважды ударили по Гадруту, дважды - по Степанакерту, пострадали граждане, гражданские инфраструктуры, строения. В целом ситуация остается напряженной. В основном мы продолжаем оборонительную позицию, но кое-где осуществляются действия иного характера», - сказал Ованисян.
Отвечая на один из вопросов, Ованнисян заявил: «Мы все представим в ОДКБ. По очереди, по порядку, как скажу твоенные».
Поздно вечером Никол Пашинян провел очередную телефонную беседу с президентом Франции Эммануэлем Макроном. Он поблагодарил за принципиальную и конструктивную позицию Франции о недопустимости развязывания войны. Стороны посчитали недопустимым участие иностранных боевиков-террористов в военных действиях.
Президент Франции подчеркнул важность немедленного прекращения военных действий и возобновления мирного процесса в русле заявления президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 1 октября 2020 года.