Իրանում սահմանվել են ցենզուրայի նոր սահմանափակումներ, որոնց շրջանակում կարգելվի կանանց ցուցադրումը, որոնք ուտում են պիցցա կամ սենդվիչներ, ըմպում են կարմիր գույն ունեցող ընպելիքներ կամ կրում են կաշվե ձեռնոցներ: Առանձին քննարկվել է նաեւ տան պայմաններում մարդկանց նկարահանումը, ինչպես նաեւ տեսարանները, որտեղ տղամարդը թեյ է լցնում կնոջը, հաղորդում է IranWire հարթակը:
Նոր արգելքների մասին հայտարարել է Իրանի հեռուստառադիոհաղորդակցական կորպորացիայի PR-տնօրեն Ամիր Հուսեյն Շամշադին: Առաջադրված խնդիրներից է նաեւ հեռուստաեթերում «անբարո տեսարանների» բացակայության հսկողությունը:
Ընդ որում՝ պարբերականը նշում է, որ այդ իրադարձությունը տեղի է ունեցել այն պատճառով վրդովմունքի ֆոնին, որ ցենզորները համացանցում հայտնի Pishgoo թոք շոուի եթերներից մեկում փակել էին հրավիրյալ դերասանուհու դեմքը, ինչի արդյունքում տեսանյութում մնացել էր միայն ձայնը:

В Иране ввели новые цензурные ограничения, в рамках которых будет запрещен показ женщин, поедающих пиццу или сэндвичи, пьющих напитки красного цвета или одетых в кожаные перчатки. Также отдельно оговорен запрет на съемку людей в домашних условиях, а также сцен, где мужчина наливает женщине чай, сообщает портал IranWire.
О новых запретах объявил Амир Хуссейн Шамшади, PR-директор Иранской телерадиовещательной корпорации, в задачи которой входит, в том числе, контроль за отсутствием «непотребства» в телеэфире.
При этом издание отмечает, что это событие произошло на фоне возмущений касательного того, что цензоры в одном из эфиров популярного в интернете ток-шоу Pishgoo закрыли лицо приглашенной актрисы, в результате чего от видео осталась только запись голоса.