Ղազախստանի Ակտաու քաղաքում ուժային կառույցների աշխատակիցներն անցել են ցուցարարների կողմը: Այս մասին ականատեսները հայտնում են սոցիալական ցանցերում՝ հրապարակելով տեսանյութեր դեպքի վայրից, հաղորդում է «Իզվեստիան»:
Իրավապահները, ըստ ցուցարարների, հայտարարել են, որ չեն կարող դեմ դուրս գալ ժողովրդին: Նաեւ սոցցանցերում տեսանյութ է հայտնվել, որտեղ ցուցարարները զինվորական բեռնատար են գրավել եւ ստիպել, որ ուծայինները դուրս գան մեքենայից:
Ալմաթիում ցույցերի մասնակիցները հարձակվել են շտապօգնության մեքենայի վրա: Համապատասխան տեսանյութերը հայտնվել են Telegram-ալիքներում: Անկարգությունների մասնակիցները փորձել են մտնել տրանսպորտային միջոցի մեջ, կադրերում երեւում է, որ վարորդը համոզել է բաց թողնել բժիշկներին:
Ալմաթիում անկարգությունների ընթացքում ծեծի է ենթարկվել շուրջ 500 մարդ, այդ թվում 130 կանայք ու ծերեր, այրվել է 120 մեքենա, ներառյալ 33 շտապօգնության եւ հրշեջ մեքենա:
Ալմաթիի պարետը հայտարարել է, որ քաղաքը գրոհել են արմատականներն ու ծայրահեղականները:
ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը մեկնաբանելով Ղազախստանի դեպքերը վստահություն է հայտնել, որ այդ երկիրը կարող է ինքնուրույն լուծել ներքին հարցերը:
Այսօր ավելի վաղ Ղազախստանի նախագահ Կասիմ Ժոմարտ Տոկաեւը արտակարգ դրություն է մտցրել մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում, Ալմաթիում, Ամա-Աթայի եւ Մանգիստաուրի շրջաններում մինչեւ հունվարի 19-ը: Նա նաեւ ցրել է կառավարությունը:
Ղազախստանում անկարգություններն սկսվել են հունվարի 4-ին եւ շարունակվում են մինչ օրս: Հունվարի 2-ին Ակտաու եւ Ժանաոզեն քաղաքների բնակիչները դուրս են եկել փողոց եւ պահանջել նվազեցնել վառելիքի գինը: Գազի գինը Ղազախստանում հունվարի 1-ից կրկնակի բարձրացել է՝ 60 թենգեից (10 ռուբլի) հասնելով 120 թենգեի (20 ռուբլի):
Այսօր ցուցարարները ներխուժել են Ալմաթիի քաղաքապետարանի շենք եւ հրդեհել այն: Բացի այդ, նրանք հրդեհել են դատախազության եւ իշխող ուժի գրասենյակի շենքերը: Ցուցարարները գրավել են նախագահի Ալմաթիի նստավայրը: Քաղաքի կենտրոնում բախումներ են ոստիկանների ու ցուցարարների միջեւ:

In Aktau members of the security forces have taken the side of the protesters. Eyewitnesses reported this on social media on 5 January, posting videos from the scene, Izvestia reported.
Law enforcers, according to the protesters, said they could not go against the people. A video showing the protesters seizing a military truck and forcing law enforcers out of it has also appeared on the Internet.
In Almaty, protesters attacked another ambulance that was on its way to a call. Related videos appeared in Telegram feeds.
Around 500 people, including 130 women and elderly people, were beaten during the riots in Almaty. 120 vehicles were burnt, including 33 ambulances and fire engines.
On Wednesday, Russian presidential spokesman Dmitry Peskov commented on the mass disturbances in Kazakhstan. He expressed confidence that the country would be able to cope with its internal problems on its own.
Earlier in the day, Kazakh President Kassym-Jomart Tokayev imposed a state of emergency until 19 January. In addition, Tokayev signed a decree dismissing the government of the republic amid mass protests.
Protests in Kazakhstan began on January 4 and are still ongoing. On January 2, residents of the cities of Zhanaozen and Aktau took to the streets calling for lower fuel prices.
On January 5, protesters broke into the administration building in Alma-Ata and the city hall caught fire. Protesters in Almaty also set fire to the prosecutor's office and the office of the ruling party. In addition, protesters seized the presidential residence in Almaty. There are also clashes between protesters and police in the city center.