Ղազախստանի Ակտաու քաղաքում ուժային կառույցների աշխատակիցներն անցել են ցուցարարների կողմը: Այս մասին ականատեսները հայտնում են սոցիալական ցանցերում՝ հրապարակելով տեսանյութեր դեպքի վայրից, հաղորդում է «Իզվեստիան»:
Իրավապահները, ըստ ցուցարարների, հայտարարել են, որ չեն կարող դեմ դուրս գալ ժողովրդին: Նաեւ սոցցանցերում տեսանյութ է հայտնվել, որտեղ ցուցարարները զինվորական բեռնատար են գրավել եւ ստիպել, որ ուծայինները դուրս գան մեքենայից:
Ալմաթիում ցույցերի մասնակիցները հարձակվել են շտապօգնության մեքենայի վրա: Համապատասխան տեսանյութերը հայտնվել են Telegram-ալիքներում: Անկարգությունների մասնակիցները փորձել են մտնել տրանսպորտային միջոցի մեջ, կադրերում երեւում է, որ վարորդը համոզել է բաց թողնել բժիշկներին:
Ալմաթիում անկարգությունների ընթացքում ծեծի է ենթարկվել շուրջ 500 մարդ, այդ թվում 130 կանայք ու ծերեր, այրվել է 120 մեքենա, ներառյալ 33 շտապօգնության եւ հրշեջ մեքենա:
Ալմաթիի պարետը հայտարարել է, որ քաղաքը գրոհել են արմատականներն ու ծայրահեղականները:
ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը մեկնաբանելով Ղազախստանի դեպքերը վստահություն է հայտնել, որ այդ երկիրը կարող է ինքնուրույն լուծել ներքին հարցերը:
Այսօր ավելի վաղ Ղազախստանի նախագահ Կասիմ Ժոմարտ Տոկաեւը արտակարգ դրություն է մտցրել մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում, Ալմաթիում, Ամա-Աթայի եւ Մանգիստաուրի շրջաններում մինչեւ հունվարի 19-ը: Նա նաեւ ցրել է կառավարությունը:
Ղազախստանում անկարգություններն սկսվել են հունվարի 4-ին եւ շարունակվում են մինչ օրս: Հունվարի 2-ին Ակտաու եւ Ժանաոզեն քաղաքների բնակիչները դուրս են եկել փողոց եւ պահանջել նվազեցնել վառելիքի գինը: Գազի գինը Ղազախստանում հունվարի 1-ից կրկնակի բարձրացել է՝ 60 թենգեից (10 ռուբլի) հասնելով 120 թենգեի (20 ռուբլի):
Այսօր ցուցարարները ներխուժել են Ալմաթիի քաղաքապետարանի շենք եւ հրդեհել այն: Բացի այդ, նրանք հրդեհել են դատախազության եւ իշխող ուժի գրասենյակի շենքերը: Ցուցարարները գրավել են նախագահի Ալմաթիի նստավայրը: Քաղաքի կենտրոնում բախումներ են ոստիկանների ու ցուցարարների միջեւ:

В казахстанском городе Актау сотрудники силовых структур перешли на сторону протестующих. Об этом 5 января очевидцы сообщают в социальных сетях, публикуя видеоролики с места событий, сообщает Известия.
Правоохранители, по словам протестующих, заявили, что не могут пойти против народа. Также в Сети появилось видео, на котором протестующие захватили военный грузовик и заставили силовиков выйти из него.
В Алма-Ате участники протестов напали еще на одну машину скорой помощи, которая ехала на вызов. Видеоролики соответствующего содержания появились в Telegram-каналах. Участники беспорядков даже попытались залезть внутрь транспортного средства.
Как видно на кадрах, водитель уговорил собравшихся отпустить медиков.
В ходе беспорядков в Алма-Ате избиты около 500 человек, среди которых 130 женщин и стариков. Сожжено 120 автомобилей, включая 33 машины скорой помощи и пожарные машины.
Комендант Алма-Аты заявил, что город атаковали радикалы и экстремисты.
В среду массовые беспорядке в Казахстане прокомментировал пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков. Он выразил уверенность, что страна сможет самостоятельно справиться со своими внутренними проблемами.
Ранее в этот день президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев ввел режим чрезвычайного положения в столице страны Нур-Султане, а также в Алма-Ате, Алма-Атинской и Мангистауской областях по 19 января. Кроме того, Токаев подписал указ об отставке правительства республики на фоне массовых протестов.
Протесты в Казахстане начались 4 января и продолжаются до сих пор. 2 января жители городов Жанаозен и Актау вышли на улицы с призывом снизить цены на топливо. Стоимость газа в Казахстане с 1 января выросла в два раза — с 60 тенге (10 рублей) до 120 тенге (20 рублей) за литр.
5 января митингующие ворвались в здание администрации в Алма-Ате, мэрия загорелась. Также протестующие в Алма-Ате подожгли здание прокуратуры и офис правящей партии. Кроме того, митингующие захватили алма-атинскую резиденцию президента. В центре города также происходят столкновения митингующих с полицией.