Արցախի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանին Արցախի Հանրապետության նախագահի կողմից «ադբեջանական կողմի հետ բանակցություններ վարելու լիազորություն» վերապահող իրավական ակտ չի ընդունվել։ Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի գրասենյակից:
«Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ Արցախի Հանրապետության նախագահը 2021 թվականի սեպտեմբերի 10-ին ստորագրել է կարգադրություն, որով Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը նշանակվել է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի հետ համագործակցության հարցերը համակարգող»,-ասված է Արցախի ԱԽ հայտարարությունում։
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Արցախի տեղեկատվական շտաբից հայտնել էին, որ Արցախից Ադրբեջանի հետ բանակցություններ կվարի Վիտալի Բալասանյանը:
«Ադրբեջանական կողմի հարուցած խնդիրների լուծման նպատակով ԱՀ նախագահի հրամանագրով ռուս խաղաղապահ զորակազմի հետ աշխատելու և ադրբեջանական կողմի հետ բանակցություններ վարելու լիազորությունը վերապահված է ԱՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանին»,-նշել էին Արցախի տեղեկատվական շտաբից։
Ռուս խաղաղապահների հետ աշխատելու և ադրբեջանական կողմի հետ բանակցելու լիազորությունը տրված է Վիտալի Բալասանյանին. շտաբ

Секретарь Совета безопасности Арцаха Виталий Баласанян не принимал правовой акт от президента Республики Арцах, наделяющий его полномочиями вести переговоры с азербайджанской стороной. Об этом говорится в сообщении Совбеза Арцаха.
«Одновременно сообщаем, что президент Республики Арцах 10 сентября 2021 года подписал распоряжение, которым секретарь Совета безопасности назначен координатором по вопросам сотрудничества с миротворческим контингентом Российской Федерации», - говорится в заявлении Совета безопасности Арцаха.
Ранее Информационный центр Арцаха сообщил, что с целью решения проблем, вызванных действиями азербайджанкой стороны, указом президента Республики Арцах полномочия по работе с российским миротворческим контингентом и ведению переговоров с азербайджанской стороной возложены на секретаря Совета безопасности Республики Арцах Виталия Баласаняна.