Այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է շվեյցարահայ գործարար և բարերար Վահե Գաբրաշին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Գաբրաշի կողմից Հայաստանում իրականացվող տնտեսական ծրագրերի ընթացքին առնչվող հարցեր։
Վարչապետը բարձր է գնահատել նմանատիպ ծրագրերի դերը երկրի զարգացման գործում և վերահաստատել է Կառավարության պատրաստակամությունն՝ աջակցելու դրանց արդյունավետ իրականացմանը։
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել Գյումրիում Շվեյցարական Լոզանի հյուրընկալության դպրոցի մասնաճյուղի հիմնման նախաձեռնությանը։
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ այս ծրագիրը մեծ նշանակություն ունի զբոսաշրջության զարգացման, Հայաստանի միջազգային մրցունակության բարձրացման և ոլորտի գրավչության ավելացման տեսանկյունից։
Ծրագրի իրագործումը կնպաստի հյուրընկալության կառավարման ոլորտում կրթության որակի բարձրացմանը՝ ապահովելով միջազգային չափանիշներին համապատասխան մասնագետների պատրաստում։
Վահե Գաբրաշը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին աջակցության և համագործակցության համար՝ ընդգծելով, որ շարունակելու է իր ակտիվ ներդրումային գործունեությունը Հայաստանում։ Նա ներկայացրել է ընթացիկ ծրագրերի մանրամասները և խոսել առաջիկա նախաձեռնությունների մասին։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян в рамках визита в Давос провел встречу со швейцарским бизнесменом и филантропом армянского происхождения Ваге Габрашем.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Прваительства республики, в ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с реализуемыми Габрашем в Армении экономическими проектами.
Премьер-министр высоко оценил роль подобных проектов в развитии страны и подтвердил готовность правительства содействовать их эффективной реализации.
Особое внимание было уделено инициативе по созданию в Гюмри филиала швейцарской Школы гостиничного менеджмента Лозанны (École hôtelière de Lausanne).
Пашинян подчеркнул, что эта программа имеет большое значение с точки зрения развития туризма, повышения международной конкурентоспособности Армении и увеличения привлекательности сферы. Реализация программы будет способствовать повышению качества образования в сфере гостиничного менеджмента, обеспечивая подготовку соответствующих международным стандартам специалистов.
Ваге Габраш поблагодарил премьер-министра за поддержку и сотрудничество, подчеркнув, что продолжит свою активную инвестиционную деятельность в Армении. Он представил подробности о текущих программах и рассказал о предстоящих инициативах.