Երուսաղեմի ոստիկանությունը չորս մարդու է ձերբակալել՝ Հին քաղաքում գտնվող Հայոց պատրիարքարանի տարածքի ուղղությամբ թքելու կասկածանքով։ Եվս երեք մարդ ձերբակալվել է մուսուլմանական գերեզմանների պղծման կասկածանքով, հայտնում է The Times of Israel-ը։
Ոստիկանության տվյալներով, չորս կասկածյալները ձերբակալվել են «իրական ժամանակում» այն բանից հետո, երբ նրանք թքել են Հայոց պատրիարքարանի տարածքի ուղղությամբ։ Բոլոր ձերբակալվածները հարցաքննվել են, ապա ազատ են արձակվել սահմանափակումներով։ Նրանց վերագրվում են գործողություններ, որոնք կարող էին սպառնալիք ներկայացնել հանրային անվտանգությանը։
Ավելի վաղ արաբական լրատվամիջոցները տարածել էին տեսագրություններ տեսախցիկներից, որոնցում արձանագրված է Սուրբ Հակոբի տաճարի ուղղությամբ թքելու առնվազն մեկ դեպք․ սա Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի գլխավոր եկեղեցին է։ Այդ լրատվամիջոցների տվյալներով, միջադեպը տեղի է ունեցել տեսագրության հրապարակման նախորդ գիշերը։
Միաժամանակ ոստիկանության հայտարարությունից հետևում է, որ ձերբակալված չորս անձինք կարող էին նմանատիպ գործողություններ կատարել արդեն ավելի ուշ՝ նույն շաբաթվա ընթացքում։ Այսպիսով, խոսքը վերաբերում է Հայոց պատրիարքարանի տարածքի պղծման առնվազն մի քանի առանձին դրվագների։
Եվս երեք չափահաս կասկածյալ ձերբակալվել է մուսուլմանական գերեզմանների պղծման գործով։ Ոստիկանությունը հրապարակել է տեսագրություն, որտեղ երեք մարդ մոտենում են շիրմաքարին, որից հետո նրանցից երկուսը հարվածում են այն ոտքով։
Բոլոր յոթ կասկածյալները հարցաքննություններից հետո ազատ են արձակվել սահմանափակումներով։ Ոստիկանությունը շարունակում է Երուսաղեմի Հին քաղաքում կրոնական սրբավայրերի պղծման միջադեպերի քննությունը։

Israeli police have detained four people on suspicion of spitting at the Armenian Patriarchate in Jerusalem in the Old City. Three more people were detained on suspicion of desecrating Muslim graves, The Times of Israel reports.
Police said four other suspects were detained “in real time” after allegedly spitting at the Armenian Patriarchate compound. Later the suspects were all released under restrictive conditions after officers questioned them on suspicion of conduct that could harm public safety, the police statement said.
Earlier, Arab media outlets had released surveillance footage showing at least one incident of spitting at the Cathedral of Saint James, the main church of the Armenian Patriarchate in Jerusalem. According to these media outlets, the incident took place the night before the video was released.
At the same time, the police statement suggests that the four arrested individuals could have committed similar acts later in the week. Thus, it is about at least several separate episodes of desecration of the territory of the Armenian Patriarchate in Jerusalem.
Three more adult suspects were detained in connection with the desecration of Muslim graves. Police released a video in which three people approach a tombstone, after which two of them kick it. Police continue to investigate incidents of desecration of religious shrines in the Old City of Jerusalem.