Թերթը գրում է, որ դժվար չէ պատկերացնել, թե առաջիկայում ինչ է կատարվելու «Ժառանգություն» կուսակցության հետ, որը պահանջել էր, որպեսզի միասնական շտաբի մասին համաձայնագիրը ստորագրեն 4 կուսակցությունների` ՀՅԴ-ի, Կոնգրեսի, ԲՀԿ-ի եւ «Ժառանգության» դեմքերը:
«Ժառանգության պայմանը երեկ տեղի ունեցած նիստում չէր ընդունվել, մասնավորապես ԲՀԿ ներկայացուցիչ Վարդան Օսկանյանի կողմից, եւ «Ժառանգության» ներկայացուցիչը հեռացել էր շտաբից:
Խնդիրն այստեղ այն է, թե ինչքանով է ռացիոնալ «Ժառանգության» առաջարկը: Հենց միայն այն, որ շտաբին մասնակցում է «Բարգավաճ Հայաստան»-ը, արդեն իսկ «Ժառանգության» առաջարկը դարձնում է ռացիոնալ, քանի որ այդ կուսակցությունը, հայտարարելով ազատ եւ արդար ընտրությունների ջատագով լինելու մասին, շարունակում է ոչ միայն ինքը զբաղվել ընտրակաշառքներ բաժանելով` իհարկե պաշտոնապես հերքելով այդ ամենը, այլեւ մնալով ընտրական գործընթացը համատարած կեղծիքով սկսած ՀՀԿ-ի հետ միեւնույն կոալիցիայի մեջ:
Քիչ չէ այն հավանականությունը, որ ԲՀԿ-ն ընդամենը միասնական շտաբով շանտաժում է ՀՀԿ-ին` իր համար թողնելով, իհարկե, նաեւ նահանջի տեղ` չդնելով Գագիկ Ծառուկյանի ստորագրությունը: Ահա այդ պայմաններում «Ժառանգության» առաջարկը ոչ միայն ռացիոնալ է, այլեւ թերեւս պետք է արժանանա մյուս ընդդիմադիր ուժերի, հատկապես` Հայ ազգային կոնգրեսի հավանությանը, քանի որ հենց Կոնգրեսն էր, որ, օրինակ, Հրազդանի քաղաքապետի ընտրության այդպես էլ չստացավ Բարգավաճ Հայաստանի» սպասված աջակցությունն ու ընդամենը բախվեց ԲՀԿ կրավորական կեցվածքին:
Այդ ամենից հետո ԲՀԿ առաջ պատասխանատվության ամենաբարձր նշաձող չդնելը կնշանակի վտանգի տակ դնել հասարակության վստահության վերջին նշույլները: Խնդիրն այն է, որ նախաձեռնության գինը չափազանց բարձր է` որակի հարցում ամենայն մանրակրկիտություն չցուցաբերելու համար»,- գրում է «Ժամանակ» թերթը:

Не трудно представить, что будет происходить в ближайшее время с партией «Наследие», потребовавшей подписания соглашения о создании единого штаба по контролю над выборами лидерами всех четырех участников – «Процветающей Армении», АРФ Дашнакцутюн, Армянского национального конгресса и самого «Наследия». Эту тему на своих страницах развивает газета «Жаманак».
«Условие «Наследия» на вчерашнем заседании принято не было, в частности, представителем «Процветающей Армении» Варданом Осканяном. И представитель «Наследия» покинул встречу.
Проблема здесь в том, насколько рациональным является предложение «Наследия». Уже только одно то, что в инициативе участвует «Процветающая Армения», делает предложение «Наследия» рациональным, поскольку эта партия, выставляя себя как сторонник свободных и справедливых выборов, не только продолжает раздавать подкуп, естественно, опровергая все это, но и остается в той же коалиции с Республиканской партией Армении, начавшей избирательный процесс с массовых нарушений.
Не маловероятным является то, что участием в инициативе по созданию единого штаба «Процветающая Армения» лишь шантажирует Республиканскую партию Армении, оставляя для себя, конечно, и возможность отступления – не ставя подпись Гагика Царукяна. Вот в этих условиях предложение «Наследия» не только рациональное, но и должно удостоиться поддержки других оппозиционных сил, в особенности Армянского национального конгресса, поскольку именно АНК, к примеру во время выборов мэра Раздана, так и не получил ожидаемую поддержку «ПА».
После всего этого, не выдвинуть самую высокую планку ответственности перед «Процветающей Арменией» означает поставить под удар последние осколки доверия общественности. Вопрос в том, что цена инициативы чрезмерно высока», - пишет «Жаманак».