Իրանի նավթի նախարար Մոհսեն Փաքնեժադը հայտարարել է, որ երկրում վառելիքի մատակարարումն ու բաշխումը մնում են կայուն՝ հակառակ իրանական նավահանգիստների նկատմամբ ԱՄՆ-ի կողմից սահմանված ծովային շրջափակմանը։
Իրանի IRIB պետական հեռուստատեսության տարածած մեկնաբանության մեջ նա նշել է, որ նավթային ոլորտի աշխատակիցներն աշխատում են շուրջօրյա՝ խափանումներից խուսափելու համար։
Իրանական նավահանգիստների և Հորմուզի նեղուցի ծովային շրջափակումը, որը գործում է ապրիլի 13-ից, մտահոգություններ էր առաջացրել, որ Իրանը, հանարվոր է՝ բախվի նավթի պահեստավորման հզորությունների պակասի հետ և ստիպված լինի կրճատել արդյունահանումը։

Министр нефти Ирана Мохсен Пакнежад заявил, что поставки и распределение топлива в стране остаются стабильными, несмотря на введённую США морскую блокаду иранских портов.
В комментарии, распространённом государственным телевидением IRIB, он отметил, что сотрудники нефтяной отрасли работают круглосуточно, чтобы избежать перебоев.
Морская блокада иранских портов и Ормузского пролива, действующая с 13 апреля, вызвала опасения, что Иран может столкнуться с нехваткой мощностей для хранения нефти и будет вынужден сократить добычу.