Հարգելի' պարոն Մակրոն, հայ-ֆրանսիական ջերմ ու եղբայրական հարաբերությունները Ձեր և Փաշինյանի պատմական ձեռքբերումը չէ։ Այս մասին, ի պատասխան այսօր Երևանում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հայտարարությանը՝ գրել է ՀՅԴ ԳՄ անդամ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամ Իշխան Սաղաթելյանը։
Նա հիշեցնում է, որ Ֆրանսիայի Հանրապետության բոլոր նախագահները տարբեր առիթներով, այդ թվում` նաև պետական այցերով, բազմաթիվ անգամներ ժամանել են Հայաստան։
«Զեզ ժառանգություն մնացած ջերմ ու ամուր հարաբերությունները տասնամյակների աշխատանքի արդյունք են, որը դուք և Փաշինյանը ցանկանում եք ոչ միայն սեփականաշնորհել, այլ նաև աղավաղել։ Ձեր աշխարհաքաղաքական շահերի համար Հայաստանի անկախության տարիները արբանյակ լինելու ժամանակաշրջան անվանելը ոչ միայն վիրավորական, այլև անընդունելի է։ Մենք առանց այդ էլ շատ խնդիրներ ունենք, որոնք, եթե իսկապես գնահատում եք մեր երկրների երկարամյա բարեկամությունը, լավ կլինի լուծել կոնկրետ քայլերով, ոչ թե Հայաստանը վերածել աշխարհաքաղաքական բախման թատերաբեմի։ Իսկ մենք ամեն ինչ անելու ենք, որ Հայաստանը երբեք չդառնա որևէ մի երկրի, առավել ևս Թուրքիայի կամ Ադրբեջանի արբանյակը»,-գրել է Սաղաթելյանը։

Уважаемый господин Макрон, теплые и братские армяно-французские отношения — достижение не Ваше, и не Пашиняна. Об этом, в ответ на сегодняшнее заявление президента Франции Эммануэля Макрона в Ереване, написал член Верховного органа АРФД, депутат фракции «Армения» Национального Собрания Ишхан Сагателян.
Он напомнил, что все президенты Французской Республики по разным поводам, в том числе и с государственными визитами, многократно приезжали в Армению.
«Доставшиеся вам в наследство теплые и прочные отношения — результат многолетней работы, которую вы и Пашинян хотите не только присвоить, но и исказить. Называть годы независимости Армении периодом пребывания в роли спутника (со слов Макрона - России - ред) ради ваших геополитических интересов не только оскорбительно, но и неприемлемо. У нас и без того много проблем, которые, если вы действительно цените многолетнюю дружбу наших стран, лучше было бы решать конкретными шагами, а не превращать Армению в арену геополитического столкновения. А мы сделаем все, чтобы Армения никогда не стала спутником какой-либо страны, тем более Турции или Азербайджана», — написал Сагателян.