Կիևը և Վաշինգտոնը պատրաստվում են ստորագրել իր տեսակի մեջ առաջին համաձայնագիրը, որը հնարավորություն կտա արտահանել ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերը ԱՄՆ-ում ռազմական փորձարկումների համար, հայտնում է Financial Times-ը՝ հղում անելով փաստաթղթի սևագրին և գործընթացին մասնակցող պաշտոնյաներին:
«Մտադրությունների հայտարարության» նախագիծը, որին ծանոթացել է FT-ն, շարադրում է ցամաքային, ծովային և օդային գործողությունների համար ուկրաինական անօդաչու համակարգերի ժամանակավոր արտահանման ծրագրերը: Նպատակն է աջակցել «փորձարկման և գնահատման» ամերիկյան գործունեությանը, ինչպես նաև օգնել ԱՄՆ ապագա ռազմական պահանջների ձևավորմանը:
Փաստաթուղթը, որի վրա աշխատել են ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը, նրա ուկրաինական գործընկերը և Վաշինգտոնում Ուկրաինայի դեսպան Օլգա Ստեֆանիշինան, արտացոլում է մարտի դաշտում Կիևի արագ զարգացող տեխնոլոգիաների նկատմամբ Թրամփի վարչակազմի աճող հետաքրքրությունը: Փաստաթղթի նախաբանում ճանաչվում է «ընդհանուր հետաքրքրվածությունը ուկրաինական տեխնոլոգիաների ապագա համատեղ արտադրության, մշակման կամ գնման հարցում, որոնք օգուտ կբերեն ամերիկյան մարտիկներին՝ միաժամանակ ընդլայնելով Ուկրաինայի պաշտպանական նորարարությունները»:
Նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ակտիվորեն առաջ է մղում ուկրաինական որսիչ-դրոնները և այլ անօդաչու համակարգերը ԱՄՆ-ին, Եվրոպային և այլ գործընկերներին: Ավելի քան 200 ուկրաինացի փորձագետներ, ինչպես նաև որսիչ-դրոններ և ռադիոէլեկտրոնային պայքարի սարքեր են տեղակայվել Մերձավոր Արևելքում, երբ մարտին ԱՄՆ-ի և Իսրայելի պատերազմն Իրանի դեմ ընդլայնեց իր մասշտաբները:
Զելենսկին Պարսից ծոցի երկրների հետ մի շարք պաշտպանական համաձայնագրեր է ստորագրել, թեև դեռևս չի վերջնականացրել դրոնների կամ պաշտպանական համակարգերի վաճառքի ոչ մի գործարք: Ապրիլին ուկրաինացի նախագահը FT-ին հայտնել էր, որ այդ որսիչները և ռադիոէլեկտրոնային պայքարի համակարգերն արդեն օգտագործվել են տարածաշրջանում իրանական հարվածային դրոնները ոչնչացնելու համար: Հրապարակայնորեն Դոնալդ Թրամփը Իրանի դեմ պատերազմի սկսվելուց ի վեր նվազեցրել է ուկրաինական օգնության նշանակությունը՝ հայտարարելով, թե ԱՄՆ-ը «դրոնների մասին գիտի ամենաշատը»:
Ըստ առաջարկի նախագծի՝ Պենտագոնը կհայցի կոնկրետ ԱԹՍ հարթակներ և դրանց քանակը բացառապես փորձարկման և գնահատման համար, որպեսզի «տեղեկացնի ԱՄՆ ռազմական պահանջների մշակման գործընթացը պոտենցիալ ապագա գնումների համար», այլ ոչ թե օպերատիվ տեղակայման համար: Ապագայում ցանկացած հնարավոր գործարք «պետք է իրականացվի առանձին համաձայնագրի կամ պայմանավորվածության շրջանակում»,- ասվում է փաստաթղթում:
Փաստաթղթի ստորագրողների թվում նշված են միջազգային անվտանգության հարցերով պաշտպանության նախարարի օգնական Դենիել Ցիմերմանը և Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարի տեղակալ Սերգեյ Բոևը:
Պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթն անցյալ տարի նախաձեռնել էր «Անօդաչուների գերիշխանություն» (Drone Dominance) ծրագիրը՝ 1 միլիարդ դոլար արժողությամբ փուլային ծրագիր՝ առաջիկա երկու տարիների ընթացքում փոքր մահաբեր դրոններ գնելու համար՝ ամերիկյան արդյունաբերական բազայի աճն արագացնելու և մարտական ստորաբաժանումները մեծ քանակությամբ էժան ԱԹՍ-ներով արագ զինելու նպատակով:
Ուկրաինական դրոնները ներմուծման համար կընտրվեն հենց այս նախաձեռնության շրջանակում: Կիևը մտադիր է պատասխանել ԱՄՆ արտահանման հարցումներին 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում:
Այս համաձայնագիրը դեռևս զգալիորեն զիջում է մինչև 50 միլիարդ դոլար արժողությամբ «դրոնների գործարքին», որի ստորագրման հարցում Զելենսկին պնդում էր Թրամփի վարչակազմի առջև վերջին տարվա ընթացքում: Այդ գործարքը ենթադրում էր ուկրաինական տեխնոլոգիաների համատեղ արտադրություն ԱՄՆ-ում: Սակայն, ըստ փաստաթղթի պատրաստմանը մասնակցող անձանց, փորձարկումների մասին ներկայիս համաձայնագիրը կարող է դառնալ առաջին քայլը դեպի ավելի լայն պաշտպանական գործընկերություն:
Փաստաթուղթը հնարավորություն է ընձեռնում ուկրաինական դրոններն օգտագործել «օպերատիվ փորձարկումների պայմաններում»՝ անհատական հիմունքներով, երկու կողմերի գրավոր հարցումով: Մտադրությունների հայտարարությունը կգործի ստորագրումից հետո երկու տարվա ընթացքում, սակայն այն չի դնում իրավական պարտավորություններ և չի պարտադրում կողմերին ֆինանսավորում, գնումներ կամ տեխնոլոգիաների փոխանցում իրականացնել:

Киев и Вашингтон готовятся подписать первое в своем роде соглашение, которое позволит экспортировать украинские беспилотники для военных испытаний в США. Об этом сообщает FT со ссылкой на черновик документа и официальных лиц, участвующих в процессе.
Проект «заявления о намерениях», с которым ознакомилось Financial Times, излагает планы по временному экспорту украинских беспилотных систем для наземных, морских и воздушных операций. Цель — поддержка американской деятельности по «испытаниям и оценке», а также помощь в формировании будущих военных требований США.
Документ, над которым работали Министерство обороны США, его украинский аналог и посол Украины в Вашингтоне Ольга Стефанишина, отражает растущий интерес администрации Трампа к быстро развивающимся технологиям Киева на поле боя. В преамбуле документа признается «общая заинтересованность в будущем совместном производстве, разработке или закупке украинских технологий, которые принесли бы пользу американским бойцам, одновременно масштабируя оборонные инновации Украины».
. Президент Владимир Зеленский активно продвигает украинские дроны-перехватчики и другие беспилотные системы США, Европе и другим партнерам. Более 200 украинских экспертов, а также дроны-перехватчики и устройства РЭБ были развернуты на Ближнем Востоке с тех пор, как в марте война США и Израиля против Ирана расширила свои масштабы.
Зеленский подписал ряд оборонных соглашений со странами Персидского залива, хотя пока не финализировал ни одной сделки по продаже им дронов или систем обороны. В апреле украинский президент сообщил FT, что эти перехватчики и системы радиоэлектронной борьбы уже использовались для уничтожения иранских ударных дронов в регионе. Публично Дональд Трамп с момента начала войны с Ираном преуменьшал значимость украинской помощи, заявляя, что США «знают о дронах больше всех».
Согласно проекту предложения, Пентагон будет запрашивать конкретные платформы БПЛА и их количество исключительно для испытаний и оценки, чтобы «информировать процесс разработки военных требований США для потенциальных будущих закупок», а не для оперативного развертывания. Любая возможная сделка в будущем «должна осуществляться в рамках отдельного соглашения или договоренности», — говорится в документе.
Подписантами документа значатся Дэниел Циммерман, помощник министра обороны по вопросам международной безопасности, и Сергий Боев, заместитель министра обороны Украины.
Министр обороны Пит Хегсет в прошлом году инициировал программу «Превосходство дронов» (Drone Dominance) — поэтапный план стоимостью 1 млрд долларов по закупке малых летальных дронов в течение следующих двух лет для ускорения роста американской промышленной базы и быстрого вооружения боевых подразделений недорогими расходными БПЛА в больших масштабах.
Украинские дроны для импорта будут отбираться в рамках этой инициативы. Киев намерен отвечать на экспортные запросы США в течение 10 рабочих дней.
Данное соглашение пока значительно уступает «сделке по дронам» на сумму до 50 млрд долларов, на подписании которой Зеленский настаивал перед администрацией Трампа в течение последнего года. Та сделка предполагала совместное производство украинских технологий в США. Однако, по словам лиц, участвующих в подготовке документа, нынешнее соглашение об испытаниях может стать первым шагом к более широкому оборонному партнерству.
Документ оставляет возможность использования украинских дронов в «условиях оперативных испытаний» в индивидуальном порядке по письменному запросу обеих сторон. Заявление о намерениях будет действовать в течение двух лет после подписания, однако оно не накладывает юридических обязательств и не обязывает стороны к финансированию, закупкам или передаче технологий.