Իրանի հետ հակամարտության ժամանակ՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ որոշ երկրներ հրաժարվել են ԱՄՆ-ին տրամադրել իրենց ռազմաբազաները, ինչը հարցականի տակ է դնում դաշինքի գոյության իմաստը։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն։
«Երբ ՆԱՏՕ-ի գործընկերները մերժում են ձեզ օգտագործել այդ բազաները, այն դեպքում, երբ դաշինքի հիմնական օգուտը ԱՄՆ-ի համար հենց այդտեղ ուժեր տեղակայելու իրավունքն է, ապա ո՞րն է դաշինքի իմաստը։ Ստացվում է՝ նրանք դաշնակից են միայն այն ժամանակ, երբ իրենք են դա ցանկանում», — նշել է Ռուբիոն Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում
ԱՄՆ պետքարտուղարի կարծիքով՝ Վաշինգտոնը լիարժեք հիմքեր ունի նմանատիպ հարցադրումներ անելու ոչ միայն Իսպանիայի, այլև Ռումինիայի և Բուլղարիայի վերաբերյալ։ Նրա խոսքով՝ այս երկրները ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում պայմանավորվածությունները կարևորում են բացառապես սեփական պաշտպանությունն ապահովելու նպատակով։

Некоторые страны, являющиеся членами НАТО, отказались предоставить США доступ к военным базам во время конфликта с Ираном, что заставляет сомневаться в смысле существования альянса, заявил госсекретарь США Марко Рубио.
«Когда партнеры по НАТО отказывают вам в использовании этих баз — хотя главная причина, по которой НАТО выгодно США, заключается именно в этих правах на размещение баз, тогда в чем смысл альянса? Получается, что они союзники только тогда, когда сами этого хотят», — отметил Рубио в интервью телеканалу Fox News.
По мнению госсекретаря Соединенных Штатов, Вашингтон имеет все основания задать подобные вопросы в отношении не только Испании, но и Румынии и Болгарии. По его словам, договоренности по НАТО необходимы этим странам только для собственной защиты.