«Բոլորին դեմ եմ» կուսակցությունը, որի նախընտրական ցուցակի թեկնածուներից 50-ը ինքնաբացարկ է ներկայացրել, հայտնել է, որ ևս 12 թեկնածու ինքնաբացարկ կհայտնի։
«Սիրելի քաղաքացիներ, ինչպես գիտեք մենք հայտարարել էինք, որ մեր հաջողության դեպքում կազմելու ենք 100-օրյա կառավարություն, կատարենք մեր խոստացած երեք փոփոխություններն ու կազմակերպենք արտահերթ ընտրություններ, իսկ դա անելու անհնարինության դեպքում չենք պատրաստվում բոլորին դեմ մարդկանց ձայներով հինգ տարի ընդդիմադիր պատգամավոր աշխատել և վայր ենք դնելու մեր մանդատները։
Հաշվի առնելով, որ մեծ թվով մանդատներ վայր դնելու պրոցեսը իրավական առումով երկարատև պրոցես է՝ մենք գտել ենք իրավական մեխանիզմ դա երաշխավորելու նախօրոք։
ԿԸՀ-ի հետ իրավական պարզաբանումներից հետո մեր ցուցակի 50 անդամ դուրս են եկել և ևս 12-ն էլ դուրս են գալու ցուցակից։ Արդյունքում ցուցակում ունենալու ենք 25 թեկնածու. երաշխավորելով, որ հարկ եղած դեպքում մենք կկարողանանք իրագործել և՛ մեր նախատեսած փոփոխությունների, և՛ մանդատները վայր դնելու ծրագիրը՝ առանց երկարատև ձգձգումների, ձեզ խոստացված ժամկետներում»,– նշել են կուսակցությունից։

The I am Against Everyone—also known as Against All—party of Armenia, whose 50 MP candidates have withdrawn from the party’s electoral list for the parliamentary election on June 7, announced that 12 more candidates will withdraw from the list.
"Dear citizens, as you know, we had announced that in case of our success, we will form a 100-day government [in Armenia], implement the three changes we promised, and organize early elections. And in case of impossibility of doing that, we are not going to work for five years as opposition MPs with the votes of the people against everyone and we will give up our [parliamentary] mandates.
Considering that the process of giving up a large number of mandates is a long process in legal terms, we have found a legal mechanism to guarantee this in advance.
After legal clarifications with the CEC [i.e. the Central Electoral Commission of Armenia], 50 members of our [electoral] list have withdrawn [from the list] and 12 more will come out of the list. As a result, we will have 25 [MP] candidates on the list, guaranteeing that if necessary, we will be able to implement both our planned changes and the plan of resigning from the [parliamentary] mandates without long delays, within the timeframes promised to you," the I am Against Everyone party noted in a statement.