Սպիտակ տունը կտրականապես հերքել է Իրանի պետական լրատվամիջոցների հաղորդագրությունները փոխըմբռնման հուշագրի նախագծի նախապատրաստման մասին՝ դրանք անվանելով «բացարձակ հորինվածք»։
«Իրանի վերահսկողության տակ գտնվող զանգվածային լրատվամիջոցների տրամադրած այս տեղեկությունը չի համապատասխանում իրականությանը, իսկ նրանց «հրապարակած» հուշագիրը լիակատար կեղծիք է։ Ոչ ոք չպետք է հավատա այն ամենին, ինչ տարածում են Իրանի պետական լրատվամիջոցները։ ՓԱՍՏԵՐԸ ՆՇԱՆԱԿՈՒԹՅՈՒՆ ՈՒՆԵՆ»,- ասվում է X սոցիալական ցանցում Սպիտակ տան արագ արձագանքման ծառայության (White House’s Rapid Response) պաշտոնական օգտահաշվի հայտարարության մեջ։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ իրանական պետական հեռուստատեսությունը հայտարարել էր, որ փաստաթղթի նախագիծը նախատեսում է ամերիկյան զինված ուժերի դուրսբերում Իրանին հարակից շրջաններից և իրանական նավահանգստների ծովային շրջափակման վերացում։
Հատկանշական է, որ այս մանրամասներից մի քանիսը մասամբ համընկնում են նրա հետ, թե ինչպես էին նախկինում հնարավոր գործարքի ուրվագծերը նկարագրում հենց իրենք՝ ամերիկացի պաշտոնյաները։ Վաշինգտոնում բազմիցս հասկացնել են տվել, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պատրաստ է գնալ շրջափակման վերացմանը, սակայն միայն այն պայմանով, որ Իրանը կերաշխավորի առևտրային նավերի անխափան տարանցումը Հորմուզի նեղուցով։
Սպիտակ տան պաշտոնական ներկայացուցիչ Օլիվիա Ուեյլսը, մեկնաբանելով IRIB-ի հրապարակումները, հստակ ուրվագծել է ամերիկյան վարչակազմի դիրքորոշումը.
«Ինչպես արդեն նշել է նախագահ Թրամփը, բանակցային գործընթացն առաջ է ընթանում կառուցողական հունով, և նա հստակ նշել է մեր «կարմիր գծերը»։ Նախագահ Թրամփը կգնա միայն այնպիսի գործարքի, որը կբխի ամերիկացի ժողովրդի շահերից և կերաշխավորի, որ Իրանը երբեք չի կարողանա միջուկային զենք ձեռք բերել»։

Белый дом категорически опроверг сообщения иранских государственных СМИ о подготовке проекта меморандума о взаимопонимании, назвав их «абсолютной выдумкой».
«Данная информация со стороны подконтрольных Ирану массмедиа не соответствует действительности, а "опубликованный" ими меморандум — это полная фабрикация. Никто не должен верить тому, что распространяют государственные СМИ Ирана. ФАКТЫ ИМЕЮТ ЗНАЧЕНИЕ», — говорится в заявлении официального аккаунта службы быстрого реагирования Белого дома (White House’s Rapid Response) в соцсети X.
Напомним, ранее иранское гостелевидение заявило, что проект документа предусматривает вывод американских вооруженных сил из прилегающих к Ирану районов и снятие морской блокады с иранских портов.
Примечательно, что некоторые из этих деталей частично совпадают с тем, как контуры возможной сделки ранее описывали сами американские чиновники. В Вашингтоне не раз давали понять, что президент Дональд Трамп готов пойти на снятие блокады, но только при условии, что Иран гарантирует беспрепятственный транзит коммерческих судов через Ормузский пролив.
Официальный представитель Белого дома Оливия Уэйлс, комментируя публикации IRIB, четко обозначила позицию американской администрации:
«Как уже отмечал президент Трамп, переговорный процесс продвигается в конструктивном русле, и он четко обозначил наши "красные линии". Президент Трамп пойдет только на ту сделку, которая будет отвечать интересам американского народа и гарантирует, что Иран никогда не сможет получить ядерное оружие».