Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտեն, հարկային իրավախախտումների և տնտեսական հանցագործությունների դեմ պայքարի շրջանակում, լայնածավալ միջոցառումներ է իրականացնում ՀՀ պետական սահմանով կանխիկ դրամական միջոցների անօրինական տեղափոխման դեպքերի հայտնաբերման ուղղությամբ:
ՊԵԿ–ից NEWS.am–ին հայտնում են, որ օրերս ՊԵԿ Էլեկտրոնային առևտրի և օդային տրանսպորտով իրականացվող փոխադրումների վարչության ուղևորների մաքսային սպասարկման և հսկողության «Զվարթնոց և Էրեբունի» բաժնի աշխատակիցները մաքսային հսկողության ընթացքում հայտնաբերել են խոշոր չափի չհայտարարագրված կանխիկ արտարժույթ` ընդհանուր 956 400 եվրո կանխիկ դրամական միջոց։
Այսպես, Դորտմունդ–Երևան չվերթի ուղեբեռների նախնական ռենտգեն տեսազննության ժամանակ մաքսային ծառայողները կասկածներ են ունեցել որոշ ուղեբեռների վերաբերյալ։ Ուղևորներից երկուսին, որոնք ինքնուրույն ընտրել էին երկուղի համակարգի «Կանաչ ուղի» ընթացակարգը, «Կանաչ ուղի» ելքի գիծը հատելուց հետո, մաքսային ծառայողներն ուղեկցել են մաքսային հսկողության «Կարմիր ուղի» գոտի, որտեղ ենթարկվել են մաքսային տեսազննման։ Արդյունքում ՀՀ քաղաքացի Մ․Ն-ին պատկանող ուղեբեռներում հայտնաբերվել են առանց համապատասխան մաքսային հայտարարագրման Հայաստան տեղափոխված ընդհանուր 578 050 եվրո կանխիկ դրամական միջոց։
Նույն գործողությունների շրջանակում զննության է ենթարկվել նաև Նիդերլանդների Թագավորության քաղաքացի Ս․Ն.-ի ուղեբեռը։ Վերջինիս ուղեբեռում ևս հայտնաբերվել է առանց համապատասխան մաքսային հայտարարագրման, օդային ճանապարհով Հայաստան տեղափոխված 378 350 եվրո կանխիկ դրամական միջոց։
Էլեկտրոնային առևտրի և օդային տրանսպորտով իրականացվող փոխադրումների վարչության, ինչպես նաև Մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության աշխատակիցները համատեղ կազմել են համապատասխան արձանագրություններ: Այժմ իրականացվում են օրենքով նախատեսված հետագա գործողություններ։
Պետական եկամուտների կոմիտեն հորդորում է սահմանը հատող անձանց նախապես ծանոթանալ գործող մաքսային կանոններին և կատարել օրենքով սահմանված պարտավորությունները՝ ապահովելով մաքսային գործընթացների օրինական և թափանցիկ իրականացումը։

Комитет государственных доходов Армении в рамках борьбы с налоговыми правонарушениями и экономическими преступлениями проводит масштабные мероприятия, направленные на выявление случаев незаконного перемещения наличных денежных средств через государственную границу республики.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе КГД республики, на днях сотрудники комитета в ходе таможенного контроля выявили крупную сумму незадекларированной наличной валюты - в общей сложности 956 400 евро наличными.
Так, во время предварительного рентгеновского досмотра багажа рейса Дортмунд-Ереван у таможенников возникли подозрения в отношении некоторых единиц багажа. Двух пассажиров, которые самостоятельно выбрали процедуру «Зеленый коридор» в рамках двухканальной системы, после пересечения линии выхода «Зеленого коридора» таможенники сопроводили в зону таможенного контроля «Красный коридор», где багаж был подвергнут таможенному досмотру. В итоге, в багаже гражданина Армении М.Н. были обнаружены ввезенные в Армению без соответствующего таможенного декларирования наличные денежные средства в размере 578 050 евро.
В рамках тех же действий досмотру был подвергнут и багаж гражданина Нидерландов С.Н. В его багаже также были обнаружены ввезенные в Армению воздушным путем без соответствующего таможенного декларирования наличные денежные средства в размере 378 350 евро.
Комитет государственных доходов призывает лиц, пересекающих границу, заранее ознакомиться с действующими таможенными правилами и выполнять обязательства, установленные законом, обеспечивая законное и прозрачное осуществление таможенных процедур.