«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ, վարչապետի թեկնածու Էդմոն Մարուքյանը հունիսի 7-ին քվեարկել է խորհրդարանական ընտրություններում։
Նա քվեարկել է Երևանի Ավան վարչական շրջանում գտնվող 1/20 ընտրատեղամասում։
Նշենք, որ Ազգային ժողովում կընտրվի առնվազն 105 պատգամավոր, եթե օրենսդրության առանձնահատկություններով պայմանավորված՝ չգործեն այս կամ այն քաղաքական ուժերին լրացուցիչ մանդատներ տրամադրելու մասին նորմերը։ Հայաստանի խորհրդարանը ընտրվում է համամասնական ընտրակարգով, այսինքն՝ միայն կուսակցական ցուցակներով։ Հայաստանի 9-րդ գումարման խորհրդարանում տեղերի համար պայքարում են 18 քաղաքական ուժեր՝ 16 կուսակցություն և 2 կուսակցությունների դաշինք։ Խորհրդարան անցնելու շեմը կուսակցությունների համար 4% է, իսկ կուսակցությունների դաշինքների համար՝ 8%։

Председатель партии «Светлая Армения», кандидат в премьер-министры Эдмон Марукян 7 июня проголосовал на парламентских выборах.
Он проголосовал на избирательном участке 1/20, расположенном в ереванском административном районе Аван.
Отметим, что в Национальное собрание будут избраны минимум 105 депутатов, если из-за специфики законодательства не станут действовать нормы о предоставлении дополнительных мандатов тем или иным силам. Парламент Армении избирается по пропорциональной системе, то есть только по партийным спискам.  За места в парламенте Армении 9-го созыва борются 18 политических сил — 16 партий и 2 блока партий. Барьер для прохождения в парламент для партий составляет 4%, а для блоков партий — 8%.