ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը կարող է ստորագրվել առաջիկա մի քանի օրերի ընթացքում։ Հունիսի 9-ին Նյու Յորքում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Մենք գտնվում ենք շատ, շատ լավ գործարքի եզրափակիչ փուլում, որը թույլ չի տա [Թեհրանին] որևէ ձևով կամ եղանակով միջուկային զենք ունենալ»,- հայտարարել է Սպիտակ տան ղեկավարը։ Ասուլիսը հեռարձակվել է «Fox» հեռուստաալիքի յութուբյան էջում։
Ամերիկյան առաջնորդի խոսքով՝ համաձայնագրի կնքման հիմնական արդյունքներից մեկը կլինի տարածաշրջանում ազատ նավագնացության վերականգնումը։
«[Հորմուզի] նեղուցն անմիջապես կբացվի։ Այն կբացվի ստորագրումից անմիջապես հետո, ինչը կարող է տեղի ունենալ երկու-երեք օրից»,- ընդգծել է Թրամփը։
ԱՄՆ նախագահը նաև նշել է, որ չէր ցանկանա վերսկսել Իրանի Իսլամական Հանրապետության ուղղությամբ հարվածները։ Նրա կարծիքով՝ իրանական նավահանգիստների ծովային շրջափակումն ավելի արդյունավետ միջոց է եղել, քան տարածքների ռմբակոծությունը։

Мирное соглашение между США и Ираном может быть подписано в течение ближайших нескольких дней. Об этом 9 июня заявил американский президент Дональд Трамп на пресс-конференции в Нью-Йорке.
«Мы находимся в финальной стадии того, что станет очень-очень хорошей сделкой, которая не позволит иметь [Тегерану] ни в какой форме и ни в каком виде ядерное оружие», — заявил глава Белого дома, трансляцию вел телеканал Fox на YouTube.
По словам американского лидера, одним из ключевых последствий заключения соглашения станет возобновление свободного судоходства в регионе.
«[Ормузский] пролив будет открыт незамедлительно. Он откроется сразу после подписания, которое может произойти через два–три дня», — подчеркнул Трамп.
Президент США также отметил, что не хотел бы возобновлять нанесение ударов по Исламской Республике Иран. По его мнению, мера в виде морской блокады иранских портов продемонстрировала большую эффективность, чем бомбардировки территорий.